Hea nõuanne

Nädalavahetusel saab tervisemessil kontrollida oma tervisenäitajaid ja külastada sõeluuringute busse

Tallinna kooliõed panevad nädalavahetusel lauluväljakule üles tervisekabineti.Foto: Arno Mikkor

Rubriiki toetab

Laupäeval ja pühapäeval, 7.–8. mail toimub Tallinna lauluväljakul Eesti Tervisemess, kus osalevad mitmed tervishoiuasutused ja -organisatsioonid, kellelt saab küsida nõu nii füüsilise kui ka vaimse tervise teemadel.

Nii on näiteks Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) väljas laste müoopia diagnostika bussiga, mis aitab tuvastada laste nägemisprobleemi võimalikult varases eas. ITK telgis võtavad soovijaid vastu ka noortekabineti nõustajad ja imetamisenõustajad. Taastusravikliiniku õendusjuht konsulteerib huvilisi tallatugede teemal ja tutvustab kliinikus osutatavaid rehabilitatsiooni meetodeid. Konsultatsiooni saab ka mitmesuguste terviseuuringute ja -pakettide teemal.

Tallinna kiirabi viib läbi praktilise esmaabiõpetuse „Kuidas päästa inimelu“. Eraldi telgis nõustavad nii täiskasvanuid kui ka lapsi veel OÜ Tallinna Perearstikeskus ja SA Tallinna Koolitervishoid. Niisiis on kahe päeva jooksul huvilistel võimalus minna kontrollima oma tervisenäitajaid ja saada asjakohast nõu oma terviseharjumuste kohta.

“Kooliõed seavad oma messitelgis sisse vastuvõtukabineti ning külastajad näevad väikest osa õdede tööst. Kohapeal saab kontrollida pikkust, kaalu ja kehamassiindeksit ning lasta mõõta vererõhku. Lisaks vaatavad kooliõed ka kehahoiakut ning räägivad võimalikest rühiprobleemidest,” tutvustas kooliõdede tegevusi Tallinna Koolitervishoid juhatuse esimees Kädi Lepp.

“Õed õpetavad lastele esmaabi, jagavad toitumisnõuandeid, õpetavad õigeid hügieenivõtteid. Sellepärast on meie telgis väljas suu ja hammaskonna mudel, mille peal saavad kõik soovijad õdedele ette näidata, kuidas nad oma hammaste eest igapäevaselt hoolt kannavad. Kooliõed on omalt poolt valmis kohe nõu andma, kui selgub, et hambapesutehnika pole päris korrektne. Samamoodi on meil võimalik kohapeal õpetada õiget kätepesu tehnikat ning kontrollida spetsiaalse UV lambi abil, kas käed on ka tegelikult puhtad.”

Messilt ei puudu ka vaimse tervise teemad – on ju need viimasel ajal üha olulisemad ning koroonakriis ja sõda Ukrainas on abivajajate hulka veelgi suurendanud. Tervisemessil saab Tallinna Psühholoogiline Kriisiabi vaimse tervise telgis kohtuda psühholoogide, psühhoterapeutide ja vaimse tervise valdkonna vabatahtlikega (eesti, vene ja ukraina keeles).

Mittetulundusühing Eluliin tutvustab vabatahtlike tegevust eluliini emotsionaalse toe telefonidel. Eluliin on korraldamas ka ukrainakeelse Liniya zhyttya loomist ja kaasab selleks ukrainakeelseid vabatahtlikke. 

Messipäevadel teenindavad tallinlasi veel Eesti Vähiliidu rinnavähi, eesnäärmevähi ja nahavähi skriiningbussid ning C-hepatiidi diagnostika buss. Ja muidugimõista ei puudu tervisemessilt meelelahutuslik melu.

Koguperesündmus Eesti Tervisemess, mis kannab üleskutset “Liikuma!”, toimub 7.-8. mail Tallinna lauluväljakul suure Tallinna Kobarmessi ühe osana. Tervisemessil osalevad tervisevaldkonnas tegutsevad ettevõtted, organisatsioonid ja  ametkonnad. Sissepääs kogu messialale on tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.