Hea nõuanne

Naistearst hoiatab: emakakaelavähil puuduvad  varajases staadiumis sümptomid

HPV on kergesti nakkav inimeselt inimesele kanduv viirus, mis levib naha või limaskestade kokkupuutel.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Ida-Tallinna Keskhaigla naistearst dr Külli Erlang tõdeb, et emakakaelavähil puuduvad varajases staadiumis sümptomid – kui tekivad juba esimesed sümptomid, on kasvaja sageli üsna kaugele arenenud.

„Sümptomitega nagu veritsus ja valu kliinikusse pöörduvate naiste, kellel seejärel emakakaelavähk tuvastatakse, ravi on sageli väga pikk ja keeruline. Hilises staadiumis pöördumise tõttu sellest haigusest päris terveks siis ei saadagi,“ kirjeldas arstikabinetis emakaelavähi diagnoosi saanud naiste olukorda ITK Naistekliiniku naistearst dr Külli Erlang.

„Seevastu varajases staadiumis avastatud emakakaelavähk ja vähieelsed seisundid on edukalt ravitavad ning siis tulevad naised sellest halvast haigusest palju kiiremini ja kergemini välja,“ rõhutab naistearst.

Dr Erlang paneb seejuures kõigile naistele südamele, et tänu emakakaelavähi sõeluuringule saavad nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustamata naised tasuta ennast testida. “Sellest programmist tasub kindlasti osa võtta,“ rõhutab arst.

Mis põhjustab emakakaelavähki?

„Emakakaelavähki põhjustab HPV ehk inimese papilloomiviirus. Sellel on üle 200 alaliigi, kuid 14 neist on kõrge riskiga viirusetüübid. Kui viirus jääb naise kehasse püsima, siis suurema tõenäosusega võivad sellest tekkida rakumuudatused emakakaelal ehk emakakaela düsplaasia. Need on konkreetsed näitajad, mille põhjal saab öelda, et siit edasi võib hakata välja arenema emakakaelavähk,” selgita naistearst.

HPV-viirusega puutub elu jooksul kokku umbes 2/3 täiskasvanutest. Viirus levib nahk-naha kontakti kaudu. “Enamik inimesi paraneb HPV-viirusest edukalt, kuid umbes 10 protsendil inimestest tekib sellest püsiv infektsioon, mis muudab nad järgnevate võimalike stsenaariumite suhtes haavatavamaks,” tõdeb dr Erlang.

“Kahjuks ei teki HPV põdemisel immuunsust ning inimene võib nakatuda korduvalt. Sagedane põdemine ning HPV püsiva infektsiooni väljakujunemine võib omakorda olla suuremaks emakakaelavähi riskiteguriks,“ hoiatab arst.

Testimine emakakaelavähi vastu on kiire ja valutu

Tervisekassa statistika järgi saab igal aastal keskmiselt 150 naist esmase emakakaelavähi diagnoosi ning haiguse tagajärjel sureb umbes 60 naist. Need on kõrgeimad näitajad Euroopas.

„Seda enam on igal Eesti naisel ja emal oluline oma tervise eest hoolt kanda ja end selle keerulise haiguse suhtes testida. Küsige oma lähedastelt, sõpradelt, töökaslastelt, kas nad on sõeluuringul osalenud ja  julgustage neid, kui nad pole seda veel teinud,“ julgustab dr Erlang.

Naistearst selgitab, et emakakaelavähi sõeluuringu protseduur on kiire ja valutu. „Skriiningu käigus võetakse emakakaelalt väikse harjakesega analüüs, et määrata HPV olemasolu. Naised, kellel leitakse HPV, jäävad jälgimisele ning kui jälgimise jooksul leitakse esmased muutused emakakaelal, on neid võimalik hästi ravida,“ kirjeldab dr Erlang.

Keda oodatakse sel aastal sõeluuringule?

2023. aastal on emakakaelavähi sõeluuringule oodatud naised sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.

Eestis on tasuta emakakaelavähi sõeluuringuid tehtud 2006. aastal, et aidata naistel emakakaelavähki varakult avastada. Uuringule kutsutakse naisi igal aastal alates 30. eluaastast iga 5 aasta järel. 

Seejuures jälgitakse ka alla 30-aastaste naiste emakakaela: noortel naistel võetakse naistearstivisiidil 25- ja 28-aastaselt emakakaelalt rakutest (günekotsütoloogiline test, PAP test või LBC test). Lisaks on võimalik emakakaelavähki ennetada vaktsineerides.

„Emakakaelavähki põhjustav HPV-viiruse vastane vaktsiin on kasutusel üle kümne aasta ja on väga tõhus, ennetades üle 85% emakaelamuutustest. HPV vaktsiin on ohutu ja tal on väga vähe kõrvaltoimeid,” ütleb dr Erlang.

Tasuta vaktsineeritakse koolis 13–14-aastaseid tüdrukuid, sest kõige tõhusam on vaktsineerida enne suguelu alustamist. Aga ka hiljem on võimalik ennast vaktsineerida ja seeläbi kaitsta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.