Neuroloogi seitse soovitust, kuidas jõuluaegsetest migreeni vallandajatest hoiduda

Paljusid migreeni käivitajaid on võimalik vältida.Foto: Shutterstock

Jõuluaeg pakub enamikule palju toredat, kuid migreeni all kannatavale inimesele võib see periood olla mõrkjasmagus. Nii mõnigi neist on täheldanud, et pühadega seoses migreeniatakid sagenevad, sest just siis puututakse kokku igat sorti mõjuritega, mis valu vallandavad.

Õnneks on paljusid migreeni käivitajaid võimalik vältida – tasub lihtsalt teadlikult tegutseda ning arvestada, et ennetus on parem kui ravi. Confido neuroloogiakeskuse juht ja neuroloog dr Siim Schneider jagab meditsiinikeskuse ajaveebis migreenipatsiendile seitse soovitust, kuidas jõuluajal migreeni vallandajatest hoiduda.

1. Väldi ostustressi

Üheks migreeniataki vallandajaks võib osutuda rahvarohke ostukeskus. Seepärast ära jäta ostlemist viimasele minutile, vaid hangi jõulukingid juba varakult enne pühi. Hea lahendus on veebipoed, kuna need võimaldavad kingitusi otsida ja osta oma kodu vaikuses.

2. Sa ei pea valmistama kõiki jõuluroogi ise 

Stressi vähendamiseks jaga külalistega enne jõulupidu omavahel ära, kes mida teeb ja toob, või telli mõni toit restoranist. Jõululaua valmistamise muudab pingevabamaks ka see, kui teed osad road valmis juba eelmistel päevadel.

3. Hoidu tugeva lõhna ja häiriva valguse eest 

Migreeni võivad vallandada hooajalised lõhnad (näiteks lõhnaküünlad ja okaspuud). Selliseid tugevaid lõhnu aitavad neutraliseerida piparmündisalv ja kohviubade nuusutamine. Samuti tasub vältida eredaid ja vilkuvaid jõulutulesid. Kui sa ei saa sellisest valgusest oma ümbruses hoiduda, siis on abi päikeseprillidest.

4. Söö korrapäraselt ja tervislikult

Ära unusta toituda regulaarselt ja täisväärtuslikult ning hoidu ka jõuluajal rohke juustu, šokolaadi ja pähklite söömisest. Külla või reisile minnes võta kaasa oma ravimid. Kui tarvitad alkoholi, siis tee seda mõõdukalt.

5. Liigu, lõõgastu ja maga piisavalt

Pea meeles, et jõuluajalgi tuleks iga päev teha vähemalt väike jalutuskäik ja/või venitusharjutusi. Stressiga aitavad peale küllaldase liikumise toime tulla ka meditatsioon, jooga ja teadlik hingamine. Samuti säilita unerežiim: hoolitse selle eest, et magama heitmise ja ärkamise kellaajad ei varieeruks ka pühade ajal üle pooleteise tunni. 

6. Õpi seadma piire 

Sa ei pea minema igale üritusele, kuhu sind kutsutakse. Ole nende suhtes valiv, et jääks aega ka puhkamiseks. Kui tunned, et pead peolt varem lahkuma, siis tee seda. Alati on kergem, kui kõrval on inimesed, kes mõistavad sinu olukorda ja piire. Seega eelista niisuguste kaaslaste seltskonda.

7. Küsi juba enne pühi nõu ka peavaluõelt 

Tänapäeval käsitletakse migreeni terviklikult, seepärast kaasatakse patsiendi peavaluravisse vajaduspõhiselt spetsialistide tiim, kuhu kuuluvad peale neuroloogi veel näiteks unearst, füsioterapeut, kliiniline psühholoog ja peavaluõde. Just koos peavaluõega saad põhjalikult üle vaadata kogu oma elustiili, kuna see mängib migreeni ennetamisel väga olulist rolli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.