„Nii karme abinõusid ei tule tarvitusele võtta kogu aeg, vaid ainult siis, kui õitsevad need konkreetsed taimed, millele pereliikmed on allergilised. Seega on väga oluline oma pere allergiaohtlike taimede õitsemise perioodid välja selgitada ja nendel aegadel teha kõik selleks, et võimalikult vähe õietolmu tuppa satuks,“ ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloog dr Triine Annus.
Mida suurem on allergiamure, seda tähelepanelikumalt tasub õietolmuga kokkupuutumist vältida. „Osadel inimestel piisab allergiatega toimetulemiseks rohu võtmisest, mõnedel ei jää väga tugevate allergianähtude korral aga muud üle, kui püüda õitsemise tippajal siseruumides püsida,“ lisab dr Annus.
Inimesed sageli ei mõtle selle peale, aga ka nööril kuivatatud puhta pesuga on võimalik õuest õietolmu tuppa tuua. Niisamuti nagu metsas käies langeb õietolmu riietele, koguneb seda ka õues rippuvale pesule. Seega, kui pesu on kuivanud õues, võib allergiahoo vallandajaks olla ka kokkupuude puhta pesuga. Seetõttu soovitataksegi allergikute peres pesu kuivatada toas.
Miks inimesed on allergilised?
Neil teemadel on arutlenud paljud eksperdid ning arvamusi on erinevaid. Ühest selget ja korrektset vastust ei ole, kuid võimalikud teooriad on järgmised:
- Globaalne soojenemine – kevadine õitsemisaeg on pikem, mille tulemusena mitte ainult ei suurene õietolmu levikuala, vaid ka selle kogused. Ühtlasi, allergiate hooaeg algab varem ja lõpeb hiljem kui tavaliselt.
- Keskkond on rohkem saastunud – atmosfääris on rohkem CO2, rohkem inimesi elab linnades ning keskkonnasaaste suureneb nii õhus, maas, vees ja toidus.