Puugihammustuse ABC: mida teha, kui leiad kehalt puugi?

Nakatunud puuk kannab nakkust edasi vaid siis, kui on end ohvri külge kinnitanud ja asunud verd imema. Lihtsalt keha peal kõndiv puuk nakkust edasi ei kanna.Foto: Shutterstock

Puugihammustust ei ole tunda, kuna ta „süstib” ohvrile oma süljega valu vaigistavat ainet. Nõnda võib ta märkamatult ja rahulikult toimetada oma peremeesloomal tükk aega. Mida aga teha, kui pahalase lõpuks kehalt avastad?

Tarvise Arengu Instituut jagab soovitusi, mida tasub meeles pidada:

  1. Mida varem puuk eemaldada, seda parem. Juhul kui puuk on nakatunud, jõuab ta iga tunniga üha rohkem haigustekitajaid verre edasi kanda.
  2. Ära pigista puugi keha! Pigistades võib puugi keha purustada ja kui ta on nakkuskandja, võib nakkus mikrohaavade kaudu inimesele edasi kanduda.
  3. Ära määri puuki rasvaste või alkohoolsete ainetega! Alkohol, bensiin, õli, rasv, hapukoor, seep, või, atsetoon ega teised ained ei soodusta puugi eemaldamist nahast, pigem kahjustavad nahka.

Millal pöörduda arsti poole?

Puugi leidmise või -hammustuse korral ei ole tarvis arstilt abi küsida – naha peal liikuv puuk ei ole ohtlik, selle võib lihtsalt ära visata. Ka nahalt puugi eemaldamisega saab ise või kaaslase abi ning käepäraste vahenditega hakkama.

Küll aga tuleks arsti poole pöörduda nakkuse sümptomitega. Pärast puugihammustust võib kuluda rohkem kui kolm nädalat, enne kui nakkuse sümptomid muutuvad märgatavaks.

Sümptomid, mille puhul võiks pärast puugi leidmist arsti poole pöörduda:

  • enesetunde halvenemine, nõrkustunne
  • valgustundlikkus ja/või on tekkinud palavik
  • pea-, selja -või lihasevalu
  • hammustuskoht punetab, on paistes ja/või on tekkinud laienev punetav laik
  • pärast puugihammustust on ilmnenud muud tervisehäired

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.