Rästik võib salvata ka vees: mida teha, kui rästik hammustas?

Rästik on suhteliselt väike, tavaliselt umbes poole meetri pikkune pruunikat-hallikat värvi madu, kelle tunneb ära piki tema selga kulgeva tumeda siksakilise mustri järgi. Mõnikord võib esineda ka üleni musti isendeid.Foto: Depositphotos

Eestis leidub üks mürgine roomaja ja see on harilik rästik. Tema hammustus võib põhjustada valu, turset, aga ka iiveldust, harvematel juhtudel tõsisemaid reaktsioone. Kuidas pärast rästikuhammustust käituda?

“Mees leidis paar tundi tagasi aiast rästiku ja tahtis ussi naabripoisile näitamiseks kinni püüda. Rästik hammustas teda kätte, nüüd käsi turses. Mida teha?” Erinevaid rästikuhammustusega seotud kõnesid on viimasel ajal üha enam mürgistusteabekeskuse infoliinile laekunud.

Sestap tuletab mürgistusteabekeskus meelde, et rästik salvab enamasti siis, kui teda ehmatada ja tema rahuolekut segada. Nõnda võib rästik hammustada ka vees olles – kuumadel päevadel otsivad nemadki jahutust. Veekogus salvab rästik ohvrit peamiselt veest välja ulatuvast kehaosast – peast, kaelast või kätest. Pea või kaelapiirkonda tabanud hammustused on eriti ohtlikud.

Mis viitab rästikuhammustusele?

Sündmuskohal on roomajaid sageli üsna raske täpselt kindlaks teha. Nii võib juhtuda, et aetakse segamini mürgised ja mittemürgised isendid. Kõiki madude hammustusi tuleks pidada ohtlikeks ja jälgida enesetunnet pärast salvata saamist. Samas ei põhjusta mürgiste madude hammustused alati haigust, kuna kõik hammustused ei pruugi olla efektiivsed – madu võib oma mürgihammastega ka vaid nahka marrastada. 

Hammustusjälg on harva tüüpiline. Täiskasvanud rästiku hammaste ja nendest nahale jäänud jälgede vahe on 3–4 mm. Hammustusest võib jääda ka kolm jälge, kui parasjagu toimub hammaste vahetumine. Levinuimad sümptomid pärast rästikuhammustust on turse, nahavärvuse muutus, seedehäired ja vererõhu langus.

Tasub meeles pidada, et rästiku hammustuse järgselt on ohtlik periood ka 2–4 ööpäeva möödudes. Sel ajal hakkavad vigastatud kapillaarmembraanid paranema ning veresoonte läbilaskvus taas vähenema. Tursevedelik hakkab kiiresti lümfisoonte kaudu vereringesse imenduma ning on oht kopsuturse tekkeks. Kannatanu kaal võib tursete ajal tõusta isegi kuni 50%. Selles faasis tuleb hoolega jälgida vedeliku tasakaalu organismis.

Hiliste sümptomitena võib kannatanul esineda lihasjäikust ja tundehäireid, mis võivad kesta nädalaid. Turse ja nahavärvi tumenemine võivad olla märgatavad veel mitu kuud.

Kuidas pärast rästikuhammustust käituda?

Väga oluline on vältida kahte asja: abistajate paanikat ja kannatanu liikumist. Üksi olles hoia samuti hammustuskoht võimalikult liikumatult ja kutsu endale abi vastu. Rästikuhammustuse kahtlusega väikelapsed tuleb viia haiglasse, et jälgida seal võimalike sümptomite teket.

Abista kannatanut sündmuskohal:

  • Rahusta kannatanut ja palu tal liikumatult olla. Säilita ise rahu!
  • Muuda hammustuskoht liikumatuks. Kui hammustuskoht on käel, siis eemalda sellelt kõik sõrmused ja ketid.
    • Ära proovi seiklusfilmides nähtule tuginedes hammustuskohta noaga välja lõigata ega mürki välja imeda. Ka žguti paigaldamine ei takista mürgi levikut.
    • Kannatanule võib anda mõõdukas koguses vett juua, eriti kui hammustuskohas on tekkimas turse ja kannatanul on janu. NB! Kui kannatanu oksendab või tal on hingamisraskused, siis on söömine ja joomine ohtlik.
  • Transpordi kannatanu lähimasse haiglasse. Hoia kannatanu võimalikult väheliikuvana!
  • Helista alati Mürgistusteabekeskusesse 16662 või Häirekeskusesse numbril 112.
  • Mitte kõik kannatanud ei vaja raviks vastumürki! Veelgi enam – vastumürk ise võib põhjustada eluohtliku allergilise seisundi.

Kui rästik hammustab imetavat ema, on soovitatav teha imetamises paus umbes ööpäevaks, kuna bradükiniinid jt mürgised ained erituvad rinnapiima. Kui emal ei ole ööpäeva möödudes tekkinud süsteemseid sümptomeid (sh iiveldus, oksendamine, kõhuvalu), siis võib imetamist jätkata.

Olukorra hindamiseks ja asjakohaste käitumisjuhiste saamiseks küsi nõu mürgistusinfoliinilt 16662.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.