Hea nõuanne

Said tõhustusdoosi? Vaata üle oma vaktsineerimistõend

Koroonatõendina kehtivad üksnes vaktsineerimist või Covid-19 haiguse läbipõdemist kinnitavad tõendid.Foto: Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus

Rubriiki toetab

Koroonavaktsiini tõhustusdoosi on tänaseks saanud enam kui 100 000 inimest. Sotsiaalministeerium tuletab meelde, et kõigil tõhustusdoosi saanutel tuleks nüüd üle vaadata ka oma vaktsineerimistõendi kehtivus.

Lühidalt öeldes on igal juhul vaja luua uus tõend. Sõltuvalt aga sellest, mitmenda vaktsiinisüstiga oli tegu, on vaja arvestada mõningate nüanssidega. 

Pea ka meeles, et olenemata vaktsineerimiste arvust tuleks kõigil luua endale uus vaktsineerimistõend, sest kuni 20. oktoobrini loodud tõendid hakkavad detsembris järjest tehnilist kehtivust kaotama. See tähendab, et piiriületuseks need enam ei kehti. Seega enne tõhustusdoosile minemist veendu esmalt, et sul on reisimiseks sobiv koroonatõend olemas.

Kui tõhustusdoos oli sinu teine vaktsiinidoos

Uue tõendi saad luua kohe pärast vaktsineerimist, kui meditsiinitöötaja on vaktsineerimise andmed sisse kandnud. Tõendil on vaktsineerimise arvuks märgitud kaks doosi kahest. 

Olenevalt vaktsiinist saad uut tõendit Eestis kasutama hakata 7 (Pfizer – Comirnaty) või 14 (Moderna – Spikevax) päeva pärast vaktsiinisüsti saamist. Selle ajani kasuta oma vana tõendit – uue passi loomisel see oma kehtivust ei kaota.

Kui oled reisile minemas vahetult pärast lisadoosi saamist, võiksid reisile minnes kaasa võtta nii oma vana (üks doos ühest) kui ka uue (kaks doosi kahest) vaktsineerimistõendi, sest olenevalt riigist rakendub maksimaalse kaitse ootamise periood kuni 14 päeva.

Kui tõhustusdoos oli sinu kolmas vaktsiinidoos

Uue tõendi saad luua kohe pärast vaktsineerimist, kui meditsiinitöötaja on vaktsineerimise andmed sisse kandnud. Tõendil on vaktsineerimise arvuks märgitud kolm doosi kolmest. 

Eestis saad tõendit kasutama hakata kohe samal päeval. Kui siseriiklikult tõendi kasutamisel tekib mõni probleem, näiteks kohvikusse minnes tuleb oranž veakood, palu kontrollijal kasutada Eesti kontrollirakendust (kontroll.digilugu.ee). 

Selgi juhul haara reisile minnes kaas nii vana (kaks doosi kahest) kui uus (kolm doosi kolmest) vaktsineerimistõend, sest olenevalt riigist võib pärast kolmandat doosi rakenduda maksimaalse kaitse ootamise periood kuni 14 päeva.

Enne reisile minekut veendu ka oma tõendi vastavuses siht- ja transiitriikide nõuetele, kasutades selleks Eesti kontrollirakendust. Samuti kontrolli, et riiki sisenemiseks poleks täiendavaid piiranguid. Seda saad teha lehtedel reisitargalt.vm.ee ja reopen.europa.eu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.