Salakavalad suguhaigused hiilivad ligi sümptomiteta: kuidas neile jälile jõuda?

Kaitsmata vahekord on võimalus nakatuda 30 võõra haigust tekitava bakteri, viiruse või parasiidiga.Foto: Shutterstock

Teadaolevalt võivad kaitsmata seksuaalvahekorra ajal ühelt inimeselt teisele edasi kanduda rohkem kui 30 erinevat potentsiaalset haigust tekitavat bakterit, viirust ja parasiiti. Kuidas suguhaigustesse nakatumisele jälile jõuda ja milliseid sümptomeid kindlasti tähelepanuta ei tohiks jätta?

Meditsiinilaborisse jõudvate proovide statistika näitab, et huvi suguhaiguste testide vastu suureneb kaks korda aastas: suve lõpus ja aasta alguses. Selle põhjuseks võivad olla jaanipäeva- ja aastalõpupidustustega kaasnevad kaitsmata intiimsuhted, tõdeb SYNLABi laborispetsialist Kaspar Ratnik, lisades, et enim diagnoositakse Eestis klamüdioosi ja gonorröad.

Seejuures hoiatab laborispetsialist, et pärast vahekorda uue voodikaaslasega tuleks ennast testida ka siis, kui sümptomeid ei ole. Nimelt võivad paljudel sugulisel teel levivatel haigustel sümptomid puududa.

„Klamüdioos võib kulgeda sümptomiteta isegi kuni 75% naistel ja pooltel meestest. Trihhomoniaas ei pruugi tunda anda kuni 50% naistel ja 70−80% meestel. Pärast nakatumist kulgevad asümptomaatiliselt tihti ka HIV ja hepatiidid,” toob Ratnik välja. Ta lisab, et ka gonorröa võib esineda 50% naistest ja 10–20% meestest ilma haigusnähtudeta.

Ennetusega on alati parem tegeleda

Paljude haiguste sümptomid kattuvad, seetõttu on enne laboratoorset uuringut haigusele pea võimatu jälile jõuda. Sestap tasubki pärast igat kaitsmata vahekorda uue partneriga ennast testida. Testi saab tänapäeval teha anonüümselt ja kodus võetud proovimaterjalist – meestel esimesest hommikusest uriinist, naistel tupekaapest.

Kindlasti ei tohiks pärast kaitsmata vahekorda jätta tähelepanuta erinevaid ebamugavust põhjustavaid sümptomeid ja kaebusi. Näiteks suurenenud või halvalõhnaline voolus tupest või eritis peenisest. Samuti on ohumärgiks valulik urinerimine, ebaregulaarne või vahekorrajärgne veritsus, alakõhuvalu või valu vahekorra ajal, villid või muud moodustised suguelundite piirkonnas.

Laborispetsialist tuletab meelde, et ennetusega on alati parem tegeleda, kui tagajärgedega. Parimat kaitset erinevate sugulisel teel levivate haiguste suhtes pakub kondoom. Kondoom ei kaitse küll sajaporotsendiliselt papilloomviiruse ehk HPV-ga nakatumise eest, kuid vähendab oluliselt ülekandumise riski. „Ka oraalseks on seks ning selle puhul tuleb samamoodi kasutada kondoomi, kui ei taha näiteks nakatuda gonorröasse,“ lisab Ratnik.

Suguhaigustesse võib elu jooksul korduvalt nakatuda

Suguhaiguste läbipõdemine ei kaitse uue nakatumise eest, nakatuda võib elu jooksul korduvalt. „Näiteks klamüdioosi läbipõdemine ei põhjusta immuunsust klamüdioosi suhtes ning kondoomi kasutamata võib sellesse elu jooksul nakatuda korduvalt,” tõdeb laborispetsialist. Lisaks loovad juba olemasolevad nakkused vastuvõtlikuma keskkonna ka teistele suguhaigustele.

Laborispetsialist sõnab, et nii mõnelgi haigusel on peiteperiood. See tähendab, et teatud aja jooksul pärast nakatumist pole võimalik haigust ka laboratoorsete uuringute käigus avastada. Niisiis tuleks kindluse mõttes testi korrata mõne aja pärast uuesti.

„Haiguste sümptomid võivad avalduda erinevatel aegadel, varieerudes mõnest päevast kuni mõne nädalani,” rõhutab Ratnik. Seksuaalsel teel levivate haiguste testi soovitab spetsialist teha keskmiselt kaks nädalat pärast võimalikku nakatumist või kohe pärast esimeste sümptomite esinemist.

Mis juhtub, kui haigus jääb ravita?

Avastamata ja väljaravimata suguhaigused võivad tuua kaasa pikaajalisi ebamugavusi ja tõsisemaid tüsistusi. Näiteks klamüdioos võib väljaravimata jätmisel põhjustada viljatust nii meestel kui ka naistel. Kui suguhaigust ei ravita õigel ajal, võib see meestel teatud juhtudel mõjutada kogu suguelundkonna toimimist.

Laborispetsialist Ratnik lisab, et naistel võib lisaks kroonilistele põletikele olla tagajärjeks ka raseduse katkemise oht. Seejuures märgib ta, et kahjuks HIVist paranemine pole võimalik, kuid õnneks saab seda kontrolli all hoida nii, et partner või sündiv laps sellesse ei nakatu.

„Eluaegset haigust, herpest saab vaid ennetada ning haiguse olemasolust tuleb partnerile teada anda,“ paneb laborispetsialist kõigile südamele, lisades, et see nõuanne käib teistegi haiguste kohta. “Mistahes suguhaiguse esinemise puhul teavita sellest ka oma partnerit ning suuna ta testima.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.