Seitse levinud terviseprobleemi: loe juhiseid, mida nende ilmnemisel teha

Internetiajastul on inimesed varmad haigussümptomite ilmnemisel veebist leitud info põhjal põhjal endale diagnoosi panema. Tegelikult pole selline tegutsemisviis kuigi mõistlik ning abi tasuks otsida pigem nõuandetelefoni spetsialistidelt.Foto: Shutterstock

Perearsti nõuandetelefoni arst Marju Vanker toob välja seitse terviseprobleemi, millega inimesed kõige sagedamini nõuandetelefonile helistavad ja annab juhised, mida selliste tervisemurede ilmnemisel teha tuleks.

Viirused

Kõige sagedamini helistatakse nõuandetelefonile viirussümptomitega seotud muredega nagu palavik, nohu, köha ja kurguvalu.

Perearst Marju Vanker selgitab, et kergemate viirushaiguste korral eraldi viirusevastast ravi kasutusel ei ole, saab vaid leevendada haigusnähte ning ennetada tüsistuste tekkimist.

Oluline on teada ja üle korrata, et viirushaiguse puhul antibiootikumidest kasu ei ole. Palaviku kontrolli alla saamiseks peaks kodus olemas olema mõni palavikualandajatest – paratsetamool või ibuprofeen. Kasuks tuleb ja haigusel aitab kiiremini mööduda kindlasti ka rohke vedelikutarbimine.

Vererõhuprobleemid

Vererõhuprobleemidega pöörduvad 1220 nõustajate poole enamasti eakamad inimesed. Dr Vanker soovitab alati vahetult enne helistamist vererõhu ära mõõta ja see kirja panna. Nõuandetelefoni töötajad saavad aidata selgusele jõuda, millest vererõhumuutus tingitud on ja kuidas edasi toimetada.

Kui kõrge vererõhu korral aitavad ravimid, siis madala vererõhu puhul on soovitatav juua rohkelt vedelikku, tass kanget teed ning süüa üks soolane võileib. Kui on jaksu, siis olla füüsiliselt aktiivne, sest füüsiline treening tõstab vererõhku.

Traumad

Väiksemate olmetraumade (näiteks kukkumise) tagajärjel tekkinud haavade, lõikehaavade, pindmiste marrastuste ja põletushaavade hooldamisega peaks inimene kodus hakkama saama.

Vankeri sõnul tuleb enne haavale lähenemist pesta käed, seejärel haav hoolikalt puhastada ja vajadusel katta. Haava puhastamiseks võiks kodus olla antiseptiline haavapuhastusvedelik.

Põletushaavade puhul on esmane haava ja kudede jahutamine. Esmalt võiks hoida haava mõned minutid külma vee all, edasi kasutada jahutamsieks külmakotti või valuvaigistavat geeli.

Valu

Dr Vanker rõhutab, et mistahes valu korral tasub enne EMOsse pöördumist eelnevalt helistada nõuandetelefonile.

Tugevamat valu aitab enamasti leevendada valuvaigisti ning 1220 töötaja saab soovitada sobiva ravimi, anda info selle võtmise sageduse ja koguse kohta.

Iiveldus ja oksendamine

Enamasti tekib iiveldus suurest ärevusest või korrast ära kõhust, aga mõnikord on see seotud ka ülesöömisega või kaasneb migreenihoogudega.

Iivelduse ja oksendamise leevendamiseks tuleb juua sagedasti väikeses koguses vedelikku või puhast vett, ennetamaks vedelikupuudust.

Ravimid

Üsna tihti küsitakse infot ka erinevate ravimite toimeainete kohta. Kindlasti tasub helistada ja arutada nõuandetelefoni arstiga, millist ravimit ja kuidas konkreetsete haigusnähtude raviks tarvitada.

Näiteks kui ei teata, kuidas ravimit õigesti tarvitada või kui tundub, et ravim mõjub halvasti, saab nõuandetelefoni arst abiks olla.

Helistada võib ka välismaal olles, kui kohalikust apteegist ei ole harjumuspärase nimega ravimit ja on vaja seda asendada teise rohuga. Samuti saavad nõuandetelefoni perearstid pikendada hädavajalikke retsepte nädalavahetuseti ja riigipühadel vahemikus 08.00–17.00.

Tervishoiusüsteemi puudutavad küsimused

Nõuandetelefoni arstid ja õed oskavad helistajatele nõu anda ka meditsiini laiemalt puudutavate küsimuste osas. Näiteks on küsitud nõu juhilubade jaoks tervisedeklaratsiooni täitmise, vaktsineerimise, maskide kandmise, analüüside või uuringute eelsete käitumisjuhiste kohta jms.

Kõikide üldiste meditsiinisüsteemi puudutavate küsimustega võib julgelt 1220 nõustajate poole pöörduda. Kuigi internetiajastul on inimesed varmad haigussümptomite ilmnemisel need kohe mõnda otsingumootorisse sisestama ja leitud info põhjal endale ka diagnoosi panema, pole selline tegutsemisviis dr Vankeri hinnangul tegelikult kuigi tark tegu.

Tervisemure tekkimisel võib 24/7 perearsti nõuandetelefoni nõustajatega ühendust võtta nii numbril +372 634 6630 või 1220 eesti ja vene keeles. Inglise keeles aitame abi saada iga päev kl 15–17.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.