Hea nõuanne

Südamearst Margus Viigimaa: eakad südamehaiged vajavad COVID-19 vaktsiini

Südamearst Margus Viigimaa on veendunud, et vaktsiini kõrvaltoimetest tekkiva võimaliku ebamugavustunde kaalub kuhjaga üle kaitsesüstist saadav pikaajaline kaitse.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Rubriiki toetab

Südamearst Margus Viigimaalt on paljud vanemaealised patsiendid küsinud, kas eakatel südamehaigetel on vajalik vaktsineerida COVID-19 vastu või on neil vaktsineerimise tüsistuste risk liiga suur, kirjutatakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla veebilehel.

Viigimaa vastus küsimusele on kindel jah. Ta põhjendab, et maailmas on koroonaviiruse tagajärjel surnud üle 1,6 miljoni inimese ja nende hulgas on üle 65-aastaseid ligi 80 protsenti. Südame ja veresoonkonna haiguse (kasvõi kõige levinuma kõrgvererõhutõve) esinemisel on suremuse risk oluliselt suurem. 

Viigimaa möönab, et vaktsiinidel on kõrvaltoimed. Eestisse saabunud Pfizer/BioNTech ja varsti loodetavasti saabuva Moderna COVID-19 vaktsiinide kliinilistes uuringutes on leitud olulisematena süstekoha valulikkust, allergilisi reaktsioone, nõrkust, peavalu, lihasvalu, palavikureaktsiooni. Selles osas ei erine COVID-19 vaktsiin oluliselt teistest vaktsiinidest. Need kõrvaltoimed esinevad harva ja on lühiajalised (kestvusega kuni paar päeva).

“Võimaliku ebamugavustunde kaalub kuhjaga üle pikaajaline kaitse selle potentsiaalselt surmava haiguse vastu,” on Viigimaa veendunud. Hea uudis eakatele on tema sõnul see, et üle 65-aastastel esineb vaktsiini kõrvaltoimeid vähem. Selle võimalik selgitus on väiksem põletikureaktsioon ja immuunvastus vanemas eas. 

Professor sõnab, et COVID-19 vaktsiinid on eakatele südamehaigetele väga vajalikud kaitstes neid koroonaviiruse vastu. Vaktsineerimisega seljatame koroonaviiruse ja pöördume tagasi tavapärase elu juurde. Need vaktsiinid on kasutud ainult juhul kui me neid ei kasuta. 

Toimetas Triin Raestik

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.