Suvesoe paneb sinivetikad vohama: milliseid tervisekaebusi need põhjustavad?

Kui vees on märgata kollakasrohelist hõljuvat massi, siis pole ujumine soovitatav.Foto: Depositphotos

Kuumad suveilmad panevad igal suvel sinivetikad meie randades vohama, erandiks pole seegi suvi. Sestap tuletab mürgistusteabekeskus meelde, et enne vette minekut tuleb veenduda supluskoha veekvaliteedis ja selgitab, mida sinivetikad meie tervisele teevad.

Sinivetikamürgistuse võib saada ujudes või veesuusatades sinivetikatega saastunud piirkonnas, kasutades sellist vett aurusaunas või juues saastatud vett. Sinivetikas on olemuselt fütoplankton. Kuigi sinivetikate toksilisus inimesele ei ole suur, võib nendega kokkupuude põhjustada üsna ebameeldivaid tervisekaebusi.

Sümptomid kestavad tavaliselt kuni kolm päeva

Sinivetikamürgistusega seotud sümptomid on sageli mittespetsiifilised ja võivad sarnaneda teiste haiguste (näiteks viirushaiguste) sümptomitega. Sinivetikad põhjustavad lastel rohkem tervisekaebusi kui täiskasvanutel. Väga ohustatud on ka lemmikloomad.

On tavapärane, et 3–5 tundi pärast sinivetikatega kokkupuudet algab maoärritus (kõhuvalu, kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine). 24 tunni jooksul ilmnevad muud kaebused: nahanähud (huulte kipitus, villid ja lööve), palavik, peavalu, heinapalavik. Ka gripilaadsed kaebused: ninakinnisus, nohu, kurguvalu, silmade ärritus, kõrvavalu, silma- ja kõrvapõletik. Raske mürgituse korral tekivad ka neeru- ja maksakahjustused. Sümptomid kestavad tavaliselt kuni 3 päeva, mõnikord kuni nädal.

Mürgistusteabekeskus tuletab seejuures meelde, et parim kaitse on ennetus. Kui märkad rannas sinakasrohelist sogast vett, siis ära mine ujuma ega lase lapsi ega lemmikloomi vette. Vaata ka alati supluskoha veekvaliteedi kohta infot terviseameti veebilehelt.

Mida teha, kui ujusid sinivetikatega saastunud vees?

  • Pese end võimalikult kiiresti pärast veest väljumist seebi ja veega.
  • Saastunud vee sattumisel silma loputa silmi rohke puhta voolava veega vähemalt 15 minuti jooksul.
  • Kui pärast silmade loputamist püsib pisaravool, ärritus, valu, turse või valguskartus, tasub pöörduda silmaarsti erakorralisele vastuvõtule.
  • Tekkinud üldiste tervisekaebuste korral piisab tavalisest kodusest ravist: palavikualandajad, valuvaigistid, joogivesi ja tee.
  • Vajadusel küsi nõu perearstilt, perearsti nõuandetelefonilt 1220 või mürgistusinfoliinilt 16662.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.