Puugid ärkavad talveunest: kellel on suurem oht saada puugihammustus ja kuidas puuke vältida?

Nakatunud puuk kannab nakkust edasi vaid siis, kui on end ohvri külge kinnitanud ja asunud verd imema. Lihtsalt keha peal kõndiv puuk nakkust edasi ei kanna.Foto: Shutterstock

Looduses liikudes tasub juba puukide suhtes tähelepanelik olla – pärast pikka talveund on nad eriti näljased. Kuna Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, soovitab terviseamet puukentsefaliidi korduvvaktsineerimist iga kolme, kuid kindlasti iga viie aasta järel.

Suurem oht saada puukidelt haigusetekitajaid on inimestel, kelle igapäevane töö või elu on seotud õues viibimisega. Seejuures pole aga tõestatud, et puugid eelistaksid inimesi kindla veregrupi järgi.

Tasub teada, et rohke küüslaugu, alkoholi, pärmitablettide, B-grupi vitamiinide vms tarbimine ei kaitse täielikult puugihammustuste ega nendega levivate haiguste eest. Raskeima puugihaiguse, puukentsefaliidi vastu aitab ainult vaktsineerimine.

Puukentsefaliidi vastu saavad nii täiskasvanud kui ka lapsed end lasta aastaringselt vaktsineerida perearsti juures, vaktsineerimise teenust pakkuvates ambulatoorsetes keskustes, apteekides ja erapraksistes. Vaktsiin tagab täieliku kaitse ainult vaktsineerimisgraafiku järgimisel. Kõiki teisi puugihaigusi saab ennetada puugihammustuse vältimisega.

Kuidas puuke vältida?

Puuke esineb looduses kõikjal ja seetõttu ei ole ettevaatus kunagi liiast. Niisiis kontrolli end alati pärast looduses käimist. Puugihammustuse vältimiseks pea silmas kolme aspekti:

  • Riietus: vali looduses liikumiseks sobiv, võimalikult kinnine riietus – võimalusel heledast liibuvast kangast, pikemate säärte ja varrukatega. Saapad peaksid olema kõrgema sääreosaga. Pista püksisääred sokkide sisse, kanna salli ja peakatet. Heledatelt riietelt on puuki kergem märgata.
  • Koht: võimalusel väldi kõrgema taimestikuga kohti (põõsastikud, metsa- ja põlluäärsed kõrgemate taimedega alad, niitmata muru jms).
  • Vaatlus: pärast looduses käimist vaata end ja kaaslasi hoolikalt üle. Kui oled viibinud nn puugikohtades, mine kindlasti duši alla ja kammi juuksed läbi. Kuna puuk liigub nahal üsna märkamatult, kontrolli end pärast seda veel kord üle.

Kas putukaõrjevahenditest on kasu?

Loodusesse minnes pakuvad lühiajalist (kuni 4 tundi) kaitset putukatõrjevahendid. Tõrjevahendi puhul on oluline jälgida, et tootel oleks terviseameti väljastatud registreerimistunnistuse või loa number. Iga kaitsevahendi kasutamisel peab hoolikalt lugema kasutusjuhendit ning järgima ettevaatusnõudeid.

Seejuures pea ka meeles:

  • Lastele mõeldud tooted ei pruugi sama efektiivselt toimida täiskasvanutel.
  • Inimestele mõeldud vahendid ei sobi loomadele ja lemmikloomadele mõeldud kaitsevahendeid ei tohi kasutada inimestel.
  • Osa vahendeid tohib kasutada ainult riietel ega ei tohi kanda nahale.
  • Looduslikel ainetel, näiteks kookosõlil, lavendli, eukalüpti ja bergamoti eeterlikel õlidel ja nende segudel võib ka olla puuke tõrjuv mõju. Puhtal kujul looduslikud eeterlikud õlid võivad põhjustada ülitundlikkust, seega peab ka nende ainete puhul järgima kasutusjuhendit ja ettevaatusmeetmeid.

Rohkem infot puugiohtude ja -haiguste kohta leiad tervise arengu instituudi puugiinfo lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.