Tasub teada: kuidas leevendada pakitsevat putukahammustust?

Foto: Shutterstock

Sääsed ja kihulased, hiiglaslikud parmud, mesilased ning herilased käivad Eesti suvega paratamatult kaasas. Tasub teada, kuidas tegutseda, et torkest tekkinud kipitustunnet ja paistetust vähendada ning vältida allergilisi reaktsioone.

Ravimitagavara olgu alati olemas

Proviisor Krista Joonas suunab, et kui torkekohta on jäänud astel, tuleb see eemaldada, puhastada torkekoht puhta vee ja seebi või antiseptikumiga ning hoida puhtana vältimaks põletiku tekkimist. Paistetust ja sügelust leevendavad külm kompress või paiksed jahutavad geelid.

Allergikud peaksid kodus tagavaraks hoidma kas spetsiaalselt arsti välja kirjutatud allergiaravimeid või käsimüügis saada olevaid suukaudsed allergiavastaseid rohtusid, mis vähendavad allergilist paistetust ja sügelust.

Kui on teada, et putukahammustus põhjustab suuremat sorti sügelust, paistetust või tekivad kublad kergelt, tasub allergiaravim sisse võtta juba enne putukarohkesse kohta minemist.

Millal arstilt abi otsida

Kergemal juhul pääseb putukahammustusest vaid sügelusega, kuid on ka neid, kellel tekivad raskemad allergianähud, nagu hingamisraskused ja anafülaktiline šokk, mis võib raskematel juhtudel lõppeda koguni surmaga.

Raske allergiline reaktsioon (nt hingeldushood, hingamisraskused ja/või teaduse kaotus) ilmneb üldiselt juba paar minutit pärast putukatorget ja sel juhul tuleb kutsuda kohe hingamisraskuste ilmnedes kiirabi.

Tähelepanelik tuleb olla ka siis, kui näiteks mesilane või herilane on nõelanud näo, suu või kaela piirkonda, sest paistetuse teke neis kohtades võib osutuda eluohtlikuks.

Nõelata saanu seisukorda tuleb kindlasti jälgida ka juhul, kui nõelata saadi mitu korda või kui putuka teele jäi ette väikelaps, lapseootel naine või kehva tervisega eakas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.