Hea nõuanne

Teadlaste väljatöötatud märgistussüsteem aitab lihtsasti valida tervislikuma toidukorvi

Suurema osa toidukorvist võiksid moodustaks rohelise tähega (A ja B) märgistatud tooted.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Teadlased tahavad kogu Euroopa Liidus kasutusele võtta värvikoodidega toidu märgistamise süsteemi, mis aitaks kiiresti ja lihtsasti valida tervislikuma toidukorvi.

Alates 2016. aastast peab kõikidel Euroopa Liidus müüdavatel toitudel ja mittealkohoolsetel jookidel olema toote tagaküljel silt, mis näitab toodete koostist. Kui tihti sa aga pisikeses kirjas silte päriselt loed ja nende põhjal otsuseid langetad?

Euroopa teadlased panid pead kokku ja töötasid välja kasutajasõbraliku märgistussüsteemi Nutri-Score, mis võimaldab arvutada toote toiteväärtust vastavalt tervislike ja ebatervislike koostisainete kogusele. Mis kõige tähtsam – see süsteem võimaldab tarbijal kiiresti ja lihtsalt võrrelda sama toidukategooria toodete toiteväärtust ja valida parima skooriga toote.

Nimelt märgistatakse hinnatavad tooted värvikoodiga. Vastav märgis asub pakendi esiküljel ja klassifitseerib toidud ja joogid, andes igale tootele skoori (A-E) vastavalt toote toiteväärtusele. Nii tähistab rohelisel taustal A-täht tervislikumat, punasel tausatl E-täht aga vähem tervislikumat valikut.

Prantsusmaal, Belgias, Saksamaal, Hispaanias, Luksemburgis ja Hollandis on uus märgistussüsteem juba kasutusel. Parasjagu arutatakse süsteemi teadusliku tausta tõttu selle kasutusele võtmist ka kogu Euroopa Liidus.

Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi teadur Uku Vainik on üks ligi 300st Euroopa teadlasest, kes on alla kirjutanud Nutri-Score’i kasutusele võtmist toetavale dokumendile. „Praegune märgistus on väga põhjalik numbrite tabel. Kahjuks on selle tabeli pealt mittespetsialistil raskem kiireid otsuseid teha,“ tõdes teadlane.

“Nutri-Score teeb inimeste otsustamise lihtsamaks, sest enamik meist ei jaksa poes iga pakendi juures viis minutit lugeda neid numbreid ja selle põhjal toiduvalikuid teha. Meil kõigil oleks tervislikke valikuid lihtsam teha, kui oleks olemas selline lihtne värviliste tähtede süsteem,“ lisas Vainik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.