Hea nõuanne

Teeme selgeks: kui kaua peab lähikontaktne olema isolatsioonis, kui 10. päeval tehtud koroonaproov on positiivne?

Kas isolatsioon pikeneb, kui 10. isolatsioonipäeval tehtud koroonaproov osutub positiivseks?Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Koroonaviiruse pandeemia on kestnud juba aasta jagu, kuid et isolatsiooni puudutavaid reegleid on selle aja jooksul muudetud, tekitab tihti segadust isolatsiooni kestus. Toome asjasse selgust.

Geeniuse lugejal, kelle pereliige on nakatunu lähikontaktne ning isolatsioonis, tekkis küsimus, mis saab lähikontaktsest siis, kui 10. isolatsioonipäeval tehtud koroonaproov osutub positiivseks? Kui kaua sel juhul veel isolatsioonis peab olema – kas positiivsest analüüsivastusest alates taas 10 päeva? Ning kas on vaja teha ka kordusproov?

Kirsi Pruudel Terviseameti kommunikatsiooniüksusest ütleb, et sellisel juhul pikeneb isolatsiooniaeg ning pärast positiivse testi andmist peab inimene püsima karantiinis veel 10 päeva, olenemata sellest, kas tal tekivad haigusnähud või ei.

Kordusproovi Pruudeli sõnul andma ei pea. Kui tekivad haigusnähud, tuleb konsulteerida perearstiga ning patsiendi tunnistab terveks perearst. Seda teeb ta siis, kui COVID-19-le iseloomulike sümptomite algusest on möödunud vähemalt 10 päeva ja viimase 72 tunni vältel ei ole olnud palavikku (palavikualandajaid kasutamata) ja ka respiratoorsed sümptomid on taandunud.

Kui asi ikka keeruline tundub, võib appi võtta perearstide loodud kalkulaatori, mis arvutab välja, kui kaua tuleb haigena või lähikontaktsena kodus püsida. Kalkulaatori leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.