Hea nõuanne

Terve südame heaks võta kolesterool kontrolli alla: kõrgenenud kolesterool kahjustab salakavalt tervist

Südamearst professor Margus Viigimaa.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Rubriiki toetab

Südame-versoonkonna haigused on endiselt number üks surma põhjus Eestis – selle tõttu sureb igal aastal 2x rohkem inimesi, kui pahaloomuliste kasvajate tõttu. Seejuures on üks oluline ennetusmeede jälgida oma kolesterooli taset.

Osaliselt on kindlasti südame-veresoonkonna haiguste (SVH) põhjuseks inimeste madal haigusteadlikkus. Teisalt on see moodsa eluviisi risk ehk mitmed tänapäeva mugavused on tihedalt seotud südame-veresoonkonna haiguste riskiteguritega. Teiste riikide näitel on välja arvutatud, et tõenäosus surra südamehaigustesse on 47% ja tõenäosus surra vähki on 22%.

“SVH on efektiivselt ennetatavad tervisliku elustiili ja vajadusel ennetava raviga, ca 50% on meie enda kätes,” kinnitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla südametervise kabineti ülemarst prof Margus Viigimaa.

Seejuures rõhutas kardioloog, et on äärmiselt oluline, et inimesed teaksid ja jälgiksid oma LDL- ehk „halva“ kolesterooli taset. Seda saab kontrollida lihtsa vereprooviga.

Kolesterool on rakutegevuse jaoks oluline rasvasarnane aine, kuid kahjuks on paljude inimeste kolesteroolitase normist kõrgem. Kõrge LDL-kolesterooli tase põhjustab arterite lupjumist ehk ateroskleroosi.

Kõrgenenud kolesterooli tase ei anna ühtegi sümptomit, vaid kahjustab vaikselt. Kui jätta märkamata ja sekkumata võib tekkida tüsistus müokardi infarkti või ajuinsuldi näol. Viimane omakorda võib põhjustada invaliidistumist. Seetõttu on kolesterool aine, mis nõuab hoolikat tähelepanu.

Südametervise kuul avati Eestis põhjalik kolesterooliga seotud infot käsitlev veebileht kolesterool.info, mis aitab teadlikkust tõsta. Koduleht on mõeldud kõigile, sh juba täna statiinravil olevatele patsientidele, keda on haigekassa 2020. aasta andmetel 126 374 inimest.

Statiinid on liigkolesterooliveresuse raviks kasutatavate ravimite klassi kuuluvad ravimid, mida kasutatakse kolesterooli alandamiseks. Uuel veebilehel on kirjeldatud kolesterooliga seonduvat lihtsas ja arusaadavas keeles. Sealt saab teada kõrge kolesterooliga seotud riskidest ja võimalustest kolesterooli langetamiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.