Hea nõuanne

Terviseameti kümme soovitust pühadeks

Pühade ajal mõtle oma käigud läbi ja väldi suuri kogunemisi.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Koroonaviiruse omikronitüvi on Eestis kiiresti levima hakanud ja nakkuse võib saada kõikjalt. Sestap kutsub terviseamet inimesi ka pühade eel ja ajal ettevaatlikkusele – oluline on teha esimesel võimalusel tõhustusdoos ja kanda avalikes siseruumides kaitsemaski.

Veel vaktsineerimata inimestel tuleks uue nakatumislaine lävel kohe vaktsiinikuuriga alustada – vaktsineerimine kaitseb raskekujulise põdemise eest. Kõigil, kes pole veel jõudnud, tuleks teha esimesel võimalusel ka koroonavaktsiini tõhustusdoos.

Lisaks tuleb kõigil hoolikalt jälgida toimivaid ennetusmeetmeid: hoida teiste inimestega distantsi; kanda meditsiinilist maski (maskiga kanda suu ja nina); tuulutada siseruume; vältida rahvarohkeid kohti; desinfitseerida ja pesta käsi. Reisilt tulles tuleks ennast testida ja tervist jälgida vähemalt 10 päeva pärast reisi.

Terviseameti 10 soovitust, et pühad saaksid turvaliselt peetud:

  1. Kui oled nakatunud või lähikontaktne, siis püsi kodus. Kui nakatub pereliige, tuleks koju jääda kõigil pereliikmetel, ka neil, kes on vaktsineeritud.
  2. Tähista jõule pereringis. Enne lähedastega kohtumist veendu, et kõik on terved. Enne vanavanematega kohtumist tee ohutuse tagamiseks kiirtest.
  3. Kui sa ei ole veel vaktsineeritud, siis tee kingitus oma lähedastele ja vaktsineeri! Kui oled juba vaktsineeritud, aga kuurist on möödunud pool aastat, kasuta võimalust teha jõuluajal kolmas doos. Astra Zeneca ja Jannseni vaktsiinide puhul saab tõhustusdoosi teha 5 kuud pärast esmast vaktsineerimist.
  4. Soovitame asutuste jõulupeod lükata edasi järgmisesse aastasse või korraldada kontrollitud tingimustes osakondade kaupa. Kontrollige tõendite kehtivust ja testige vahetult enne üritust.
  5. Koolide jõulupidusid pidage klasside kaupa, lasteaia jõuluüritused rühmade kaupa. Vältige suuri kogunemisi.
  6. Eelista tubastele kogunemistele vabas õhus aja veetmist. Korralda lähedastega näiteks jõulumatk või mine jõuluvalgustusi (näiteks parki) nautima. Tee kaasa soe tee või glögi.
  7. Jumalateenistused toovad kirikusse tavapärasest enam rahvast. Kanna maski ja hoia distantsi. Järgi kirikuõpetaja ja koguduse juhiseid.
  8. Mõtle oma käigud läbi. Võimalusel kasuta asjaajamistel e-kanaleid. Moodsas maailmas on enamik teenuseid kättesaadavad interneti vahendusel.
  9. Jõuluostud proovi sättida ajale, mil kauplustes on vähem rahvast. Kanna maski! Kontaktivabalt saab oste teha internetis.
  10. Enne poodi minekut mõtle läbi, mida soovid jõululauale valmistada. Niimoodi kulutad poes vähem aega ning vähendad nakatumise riski. Kui on võimalik, ostle veebis ning lase kulleril toit koduukse taha tuua – nii on samuti mugavam!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.