Terviseameti meeldetuletus: solaariumid ei ole ohutum alternatiiv õues päevitamisele

Solaariumi külastamisega kaasneb hulk terviseriske.Foto: Shutterstock

Vaatamata sellele, et solaariumi kasutamisega seotud terviseriskidest räägitakse pidevalt, kasutatakse teenust kunstpäevituse saamiseks. Inimeste seas levib väärarusaam, et kunstlik UV-kiirgus annab “ohutuma” päevituse kui päikesevalgus. Sellele veendumusele räägivad vastu teaduslikud uuringud.

Terviseamet tuletab meelde, et solaariumi külastamisega kaasneb hulk terviseriske: nahapõletus, onkoloogilised protsessid, enneaegne vananemine, võimalikud silmakahjustused ja ka näiteks nakkushaiguste levik.

UV-kiirgus piiratud koguses vajalik inimorganismis normaalsete füsioloogiliste protsesside kulgemiseks. UV-kiirguse annuste suurenemisega kasvavad negatiivsete tervisemõjude tekkeriskid. UV-kiirgusest põhjustatud päevitamisprotsessi molekulaarne mehhanism näitab, et päevituse põhjustajaks on DNA kahjustus. Seetõttu on ebatõenäoline, et on olemas UV-kiirguse annuseid või manustamisviise, mis võiksid päevitamisest saadava kasu ja terviseriske eraldada.

Küll on tunnustatud UV-kiirguse potentsiaal teatud terviseseisundite leevendamisel, näiteks psoriaasi toetav ravi või D3-vitamiini vaeguse kompenseerimine. Kuid positiivsetele mõjudele mõeldes on oluline mõista UV-kiirguse toimemehhanisme ja tingimusi soovitud tulemuse saavutamiseks. 

Näiteks teatud nahahaiguste leevendamisel kasutatakse tõesti UVB kiirgust. Kuid seejuures tegemist on UVB-kiirguse kitsa spektri kasutamisega ning protseduur viiakse läbi kontrollitud keskkonnas (meditsiiniasutustes) tervishoiutöötaja jälgimise all. Taolisi protseduure ei ole kohane võrdsustada solaariumis päevitamisega.

Soovitused tarbijale

Solaariumikasutajate seas on levinud väärarusaam, et kunstlik UV-kiirgus tekitab „turvalisema” päevituse kui päikesevalgus. On tõestatud, et nii nagu päikese UV-kiirgus suurendab ka solaariumiseadmetest saadav UV-kiirgus erinevate onkoloogiliste haiguste tekkeriski. Solaariumid ei ole ohutum alternatiiv õues päevitamisele.

Kui siiski otsustad kasutada solaariumiteenust, siis oleks mõistlik enda tervise huvides küsida teenuse pakkujalt, kas ta on teinud solaariumi UV-lampide kiirguse kontrolli ning kas need tulemused ei ületa lubatud piirnormi (0,3 W/m2).

Arvesta, et UV-kahjustuse vältimine võib teha sinu naha jaoks rohkem kui kõik teised nahahoolduse kombinatsioonid kokku.

Päikesevaesel hooajal organismi D-vitamiini varude taastamiseks ja säilitamiseks soovitab terviseamet eelistada D-vitamiiniga rikastatud toiduaineid või vajadusel teatud annuses toidulisandeid.

Solaariumi kasutamine võib rohkem ohustada:

  • Kui oled alla 18-aastane;
  • Kui sul on hele või tundlik nahk, mis võib kergesti saada päikesepõletuse;
  • Kui oled varem saanud päikesepõletuse, eriti lapsepõlves;
  • Kui sul on palju tedretähne või punased juuksed;
  • Kui sul on palju sünnimärke;
  • Kui sul või lähematel sugulastel on varem olnud nahavähk;
  • Kui päikesevalgus on sinu nahka juba kahjustanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.