Hea nõuanne

Tervisekassa kutsub naisi varakult sõeluuringule aega broneerima

Sõeluuringu eesmärk on kasvaja teket ennetada või varakult avastada. See aitab alustada õigeaegselt ravi, päästab elusid ja hoiab oluliselt inimeste elukvaliteeti.Foto: Shuttertock

Rubriiki toetab

Tervisekassa juhib sel nädalal algava kampaaniaga naiste tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Möödunud aastal osales emakakaelavähi sõeluuringul kõigest 42 protsenti uuringule kutsutud naistest. Seejuures mõjutas 2020. aastal vähi sõeluuringutel osalemist olulisel määral ka Covid-19 pandeemia, mil sõeluuringus osalejate arv langes piirangute tõttu plaanilises ravis.Tervisekassa juhib tähelepanu, et ka sel aastal võib aasta lõpus sobiva aja saamine keerukaks osutuda.

„Kutsume kõiki naisi üles oma tervisest hoolima ja regulaarselt kontrollis käima,“ sõnas tervisekassa esmatasandi teenuste osakonna peaspetsialist Made Bambus. „Võimalike rakumuudatuste varajane avastamine on äärmiselt oluline, kuna võimaldab ravi õigeaegselt alustada ning haigust saab sel moel edukamalt ravida – nii võib sõeluuring päästa inimese elu ning hoida tema elukvaliteeti.”

Eestis on emakakaelavähi haigestumuse ja suremuse näitajad mitmete Euroopa riikidega võrreldes väga kõrged ning emakakaelavähi esinemisesagedus aina kasvab. Sõeluuring aitab kasvaja teket ennetada või varakult avastada enne, kui haigus on hakanud organismis levima ja kaebusi tekitama.

Uuringutele on oodatud ka ravikindlustamata naised

Tänavu on kutsutud sõeluuringule kõik naised, kes on sündinud aastatel 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986 ja 1991. 2021. aasta sõeluuringu sihtrühma kuuluvad naised saavad sõeluuringul osaleda kuni 2022. aasta jaanuari lõpuni.

Võrreldes varasemate aastatega on sõeluuringute korralduses toimunud kaks olulist muudatust, mis annavad rohkematele naistele võimaluse uuringutes osaleda. Alates 2021. aastast on sõeluuringutele oodatud ka kõik ravikindlustamata naised, kes sünniaasta poolest uuringu sihtrühma kuuluvad.

Samuti on käesolevast aastast oluliselt laiendatud emakakaelavähi sõeluuringu sihtgruppi. Kui varem kutsuti sõeluuringule naisi vanuses 30‒55, siis tänavu laienes sihtrühm koguni kümne aasta võrra ehk emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse nüüdsest 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta järel.

Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama. Sihtrühma kuuluvad naised võivad  uuringule registreeruda kohe. Uuringule registreerimiseks saab helistada sobivasse tervishoiuasutusse, kelle kontaktid leiab sõeluuringu kutselt või haigekassa kodulehelt. Uuendusena teevad sõeluuringuid nüüdsest ka esmatasandi tervisekeskused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.