Toitmisravi õe praktilised nõuanded: kuidas pühadetoite tervislikult nautida?

Ida-Tallinna Keskhaigla toitmisraviõde Merle Paliale.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Pühadeajal on meie ümber ohtralt kaetud pidulaudu ja ahvatlevaid roogasid. Kuidas nautida neid nii, et enesetunne püsiks hea ja seedimine korras?

Ida-Tallinna Keskhaigla toitmisraviõde Merle Paliale jagab praktilisi soovitusi, kuidas pühaderoogadest tasakaalukalt rõõmu tunda. Ida-Tallinna Keskhaigla toitmisravi õde Merle Paliale jagab jõulutoitude nautimiseks praktilisi soovitusi

Kvaliteet üle kvantiteedi

Merle Paliale sõnul on kõigi tuttavad sült, verivorstid ja kartulisalat jõululaual täiesti omal kohal. Oluline on aga vältida erinevate roogade segamist ühel istumisel. “Näiteks on kartulisalat mitmekesiste koostisosade ja rohkete valkude tõttu juba põhiroa mõõtu. Kui lisame veel seaprae, verivorstid, suupisted ja magustoidud, siis tarbime ühe söögikorraga tohutult erinevaid toitaineid,” selgitas Paliale. „Vali mõned lemmikud ja naudi neid teadlikult. Nii jääb seedesüsteemile vähem koormust ja iga roog saab rohkem tähelepanu.“

Kuula oma keha 

„Söö aeglaselt ja pane tähele, millal keha annab märku küllastumisest,“ soovitas Paliale. Nii saad toidust täieliku naudingu ilma ebamugavust tundmata.

Hajuta piduroad erinevatele päevadele 

Pidulaud ei pea olema korraga tühjaks söödud. „Näiteks võiks keskenduda ühel päeval süldile ja järgmisel seapraele. Ära unusta lisada värskeid või kuumtöödeldud köögivilju, et toetada seedimist ja toitainete tasakaalu,“ jagas Paliale nõuandeid.

Liigu pärast sööki 

Toekas söök võib küll kutsuda puhkama, kuid kerge jalutuskäik aitab ennetada raskustunnet kõhus. „Liikumine ergutab seedimist ja lisab energiat,“ rõhutas Paliale.

Joo piisavalt vett 

Pühadejoogid, nagu alkohol, magusad mahlad ja limonaadid, võivad organismi vedelikutasakaalu mõjutada. „Vesi toetab seedimist ja aitab kehal paremini toime tulla pidustuste rikkaliku menüüga,“ soovitas toitmisravi õde.

Jälgi, miks sööd 

Pühad võivad tekitada erinevaid emotsioone, mis panevad meid pöörduma toidu poole. Näiteks otsima toidust lohutust. Paliale soovitas pühade ajal märgata, kas söömine tuleb tõelisest vajadusest või muust ajendist. „Kui isu tekib pigem harjumusest või seltskonnaga koos olemisest, proovi leida mõni muu tore tegevus,“ sõnas ta. 

„Pühad ei tähenda, et peaks midagi vältima. Kõik on lubatud mõõdukalt  ja teadlikke valikud tehes,“ julgustas Paliale. Naudi pühadetoite, leia aega liikumiseks ja hoia kehal tasakaalu – nii saad pühadest maksimumi nii maitseelamustes kui heaolus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.