Toitumisterapeut soovitab: kuidas lapse külmetushaigusega tõhusalt võidelda

Foto: Shutterstock

Via Naturale toitumisterapeudi Sirli Kivisaare sõnul uuritakse temalt sageli, kuidas lapse külmetushaigusega tõhusamalt võidelda. Sestap jagas Sirli blogipostituses soovitusi, missugustest ravimtaimedest ja toitudest viiruste hooajal abi otsida.

Ilmade jahenedes levivad sagedamini ka külmetushaigused, viirused, nohu ja gripp. Esimesed külmetushaiguse nähtused võivad olla väsimus, kurnatus, suurenenud janu, kõditav tunne kurgus või laste puhul ka kergem ärritumine. Just nüüd on ideaalne aeg asuda tegutsema ning võtta appi ravimtaimed ja toitumine.

Punast päevakübarat kasutatakse traditsiooniliselt külmetushaiguste sümptomite leevendamiseks ja arvatakse, et see stimuleerib immuunvastust, suurendades keha võimet infektsioonidega võidelda ning aitab piirata sümptomite raskust ja kestust.

Missugused vitamiinid ja ravimtaimed on tõhusad?

Kui toodet pole just spetsiaalselt lastele välja töötatud, siis ei soovitata punast päevakübarat alla 12-aastastele lastele, neile sobivad toetuseks näiteks hoopis musta leedri marjad. Musta leedri marju on pikalt kasutatud viirusevastaste ja immuunsust tugevdavate omaduste tõttu ning need sobivad lastele alates 1. eluaastast.

Lisaks võib anda ka C-vitamiini ja tsinki, mis mõlemad on vajalikud immuunsüsteemi tööks ning mille keha haiguste korral kiiremini ära kasutab. Kui lapsel on tablette raske neelata, siis saab valida preparaadi pulbri või siirupi kujul.

Mainimata ei saa viirustega võitlemise puhul jätta ka küüslauku. Nimelt näitavad uuringud, et see aitab ära hoida tavalisi külmetushaiguseid ning kiirendab ka haigestumise korral taastumisaega.

Kuidas viirusega võideldes toituda?

Toitumises tasub vältida suhkrurikkaid toite ja jooke, mis vähendavad keha võimet viiruserünnakuga toime tulla. Selle asemel tuleks lisada menüüsse immuunsust toetavate toitainete, näiteks C-vitamiini ja beetakaroteeni saamiseks, rohkelt puu- ja köögivilju.

Lapsel peaks laskma juua palju vedelikke. Keha vajab külmetuse ajal rohkem vedelikku, kuna lima tootmine suureneb, kui keha ründab sissetunginud viirust.

Puhkus on tähtis

Vältida tuleks tugevaid  treeninguid, mis võivad hoopis immuunsust nõrgestada. Küll aga võib lümfisüsteemi tegevuse toetamiseks teha kergeid treeninguid.

Külmetushaiguse ajal tasub aeg maha võtta, lasta lapsel kodus püsida ning rahulikult paraneda. Keha on väsinud, kuna ta tegeleb viirusega võitlemisega, ning puhkamine laseb kehal oma tööd teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.