Uuring: vahetustega töötajatel on suurem risk haigestuda südamehaigustesse

Südamehaiguste risk suureneb iga tunniga, mis erineb töötaja loomulikust kehakellast.Foto: Shutterstock

Inimese loomulikust kellast erinev tööaeg on seotud suurema südamehaiguste riskiga, näitab Euroopa kardioloogide seltsi teaduskongressil tutvustatud uuring.

Uurimistöö autor dr Sara Gamboa Madeira (Lissaboni Ülikool, Portugal) selgitab, et kõikidel on sisemine bioloogiline kell, mis määrab ära inimese produktiivsuse aja. On eriti varajasi lõokesi, kellele vastanduvad hilised öökullid. Suurema osa inimeste produktiivne tööaeg jääb nende kahe äärmuse vahele. Tihtipeale aga töö iseloom ei lase sisemise kella järgi elada – näiteks soovib keha magama minna kell 22, kuid tööl tuleb graafiku tõttu olla südaööni. Antud uuringus vaadeldigi, millist mõju avaldab inimese südamele bioloogilisest kellast kõrvale kaldumine.

„Meie uuring näitas, et südamehaiguste risk suurenes iga tunniga, mis erines töötaja loomulikust kehakellast,“ tõdeb dr Madeira. „Need tulemused lisavad üha enam tõendeid selle kohta, et ööpäevane kõrvalekalle võib vähemalt osaliselt selgitada seost vahetustega töö ja kahjustatud tervise vahel. Tulemused näitavad, et ebatüüpiliste töögraafikutega töötajad võivad vajada südametervise täpsemat jälgimist.”

Seejuures märgib uuringu autor, et pikaajaliselt tuleks veel uurida, kas nii-öelda õhtuinimesed saavad ikka hilisõhtuste vahetustega paremini hakkama nii psühholoogiliselt kui ka füüsiliselt. Üldiselt näib aga, et südamele on tervislikum, kui inimese bioloogiline kell on tööajaga samas rütmis.

Uuringus osales 301 Portugali laotöölist, kes töötasid alati kas varahommikul (6:00–15:00), õhtupoolikul (15:00–00:00) või öösel (21:00–06:00).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.