Vaimse tervise kohvikud avatakse ka Viljandis ja Pärnus

Vaimse tervise teemadel saab vestelda nii hea sõbraga kui ka täiesti võõra inimesega.Foto: Shutterstock

Laupäeval, 29. aprillil avab Peaasi.ee vaimse tervise kohvikud lisaks Tallinnas Rävala puiestee Reval Cafe’le ja Tartus Riia maanteel asuvale Reval Cafe’le ka Viljandis Tegelaste toas ja Pärnu muuseumis.

Nendes kohvikutes pakuvad vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud end toetavaks kuulajaks ja vajadusel suunavad professionaalset abi kasutama. Vaimse tervise kohvikusse on oodatud kõik inimesed, kes tunnevad, et nad soovivad jagada oma vaimse tervise muresid ja nõu küsida.

„Soovime vaimse tervise mured tuua kodu- ja spetsialistide kabinettide seinte vahelt välja, et normaliseerida vaimse tervise murede jagamist. Kohvikute läbiviimine annab võimaluse inimeste vaimset tervist avatult käsitleda ja näidata, et vaimse tervise teemadel saab vestelda nii hea sõbraga kui ka täiesti võõra inimesega,” rääkis Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv.

Peaasi.ee on vaimse tervise kohvikute kontseptsiooni arendanud alates 2021. aastast. Jaanuaris alustati koostöös Reval Cafega vaimse tervise kohvikute läbiviimist regulaarselt iga kuu viimasel laupäeval. 

„Ootejärjekorrad spetsialistide juurde on pikad. Vaimse tervise esmaabi andja saab olla elupäästev vahelüli pakkudes abi mure sõnastamisel, esmast leevendust võimaliku vaimse tervise häire süvenemisel ning julgustust spetsialisti abini jõudmisel,“ selgitas Liiv.

Kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskuseid. Vabatahtlikud on vaimse tervise kohvikus eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri „Olen olemas”. Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.

Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles. Rohkem infot leiad veebilehelt peaasi.ee/vaimse-tervise-kohvik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.