Hea nõuanne

Vennad Piusid kutsuvad ülemaailmse diabeedipäeva puhul liikuma

"Ka igapäevane väike füüsiline koormus aitab diabeeti paremini kontrolli all hoida," kinnitavad vennad Piusid.Foto: erakogu

Rubriiki toetab

14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva, mille eesmärk on tõsta elanikkonna teadlikkust diabeedist ja selle riskiteguritest ning võimalustest, kuidas haigust ennetada, õigeaegselt avastada ja kontrolli all hoida.

Eestis tähistatakse diabeedipäeva juba 30 aastat ning kolmandat korda heategevusliku liikumiskampaaniaga, mille lõpuakord antakse tänavu 19. novembril Tartus, Tähtvere spordipargis.

Diabeet on krooniline ainevahetushaigus, mis vajab igapäevast ja pidevat eneseravi. Tähelepanuta jäetud või kompenseerimata haiguse kulg toob kaasa tõsiseid tüsistusi ning võib lõppeda lausa surmaga. Diabeediliidu andmetel on Eestis diabeeti haigestunud ligi 100 000 inimest. Neist ligikaudu7000 põeb 1. tüüpi diabeeti, mis on autoimmuunhaigus ja mille teket vallandavad tegurid polegi lõplikult teada.

Eesti laste ja noorte diabeedi ühingu (ELDÜ) juhi Kristi Peegli sõnul muutub diabeet iga aastaga globaalsemaks terviseprobleemiks, mistõttu on diabeediteadlikkuse tõstmine ülioluline. “Haigusega kohanemine ei ole lihtne kellelegi. Diabeedi puhul sõltub edaspidise elu kvaliteet suuresti sellest, kui kiiresti inimene diagnoosiga lepib, haiguse põhitõed selgeks õpib ja need ellu rakendab,” tõdes ta.

“Tänapäevaste ravimeetodite ja abivahendite kättesaadavuse paranemisega on elu diabeediga muutunud ka mõnevõrra elamisväärsemaks. Näiteks alates sellest aastast hüvitab haigekassa 1. tüüpi diabeeti põdevatele inimestele pideva glükoosimonitooringu seadmeid ning uuest aastast tõuseb insuliini pumpravi hüvitamise vanusepiir seniselt 18. aastalt 25. eluaastani (k.a.),“ lisas Peegel.

Kui 2. tüübi diabeeti on eelkõige peetud vanema generatsiooni tõveks, siis viimased andmed näitavad, et haigestumine on kasvanud kõigis vanuserühmades ning seda esineb üha rohkem ka nooruki- ja lapseeas.

„90% diabeetikutest põeb 2. tüüpi diabeeti. Regulaarne liikumine aitab haigust ennetada ja paremini kontrolli all hoida ning seeläbi tõsiste tüsistuste teket ära hoida. Seetõttu tähistamegi Eestis maailma diabeedipäeva liikumisüritusega. Liikudes saame teha head nii endale kui ka teistele,“ märkis Eesti diabeediliidu juht Ulvi Tammer-Jäätes.

Näitlejad Priit ja Märt Pius, kes on elanud üle poole oma elust esimest tüüpi diabeediga, kutsuvadki kõiki 19. novembril kell 12 Tartu Tähtvere spordiparki heategevuslikule liikumisüritusele, kus saab kohapeal läbida 5-kilomeetrise raja joostes või kõndides.

„Liikumine ja sport on head meie kõigi kehalisele ja vaimsele tervisele, aga eriti oluline on see diabeetiku jaoks. Ka igapäevane väike füüsiline koormus aitab haigust paremini kontrolli all hoida,“ märkisid vennad Piusid. Oma kilomeetreid saab annetada ka virtuaalselt veebilehel diabeedipaev.ee.  

Heategevusliku liikumisüritusega kogutud annetussumma läheb diabeeti põdevate inimestele toitumissoovitustega materjalide loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.