Veresoontekirurg soovitab: kuidas veenilaienditega pääseda spetsialisti vastuvõtule?

Veresoontekirurg dr Veronika Palmiste.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Veenilaiendid on üks kõige sagedasemaid haigusi, mis Eesti inimestele muret teeb. Enamasti on probleem kosmeetiline, kuid 20 protsendil juhtudest on ka perearst nõus, et antud veenilaienditest tingitud veenipais põhjustab nahakahjustust, mis võib halvemal juhul viia halvasti paranevate troofiliste haavanditeni.

Ida-Tallinna Keskhaiglas veresoontekirurgiale spetsialiseerunud dr Veronika Palmiste räägib, et inimesed uurivad sageli, kuidas veenilaienditest lahti saada, sest ühiskonnas on levinud arvamus, et veenilaienditega jalad on koledad.

„Eelkõige pöördutakse veenilaienditega arsti poole suvel, kui on soe. Inimesed käivad paljaste säärtega ja märkavad oma veenilaiendeid,“ ütleb dr Palmiste. „Arvestada tuleb aga sellega, et pindmine veenisüsteem ongi suvel rohkem näha, sest see täidab oma üldist funktsiooni – annab ära üleliigse soojuse kehast. Seetõttu märkavad inimesed suvel oma veenilaiendite probleemi sagedamini.“

Kirurgi sõnul on alati erandeid, kuid väga sageli on veenilaiendite probleem kosmeetiline. Sellisel puhul ongi õige, kui patsient haigekassa süsteemi ei koorma ning alustab oma teekonda ravi saamise eesmärgil tasulise kirurgi konsultatsioonist.

„Aga umbes 20 protsendil juhtudest on ka perearst nõus, et antud veenilaienditest põhjustatud veenipais põhjustab nahakahjustust, mis võib halvemal juhul viia halvasti paranevate troofiliste haavanditeni,“ rõhutab dr Palmiste.

Selleks, et olukorra tõsiduses selgusele jõuda, on patsientide jaoks loodud võimalus saada esmane arsti hinnang e-konsultatsiooni näol.  

„See tähendab, et patsiendil tuleb esmalt pöörduda oma perearsti poole, kus ta saab esmased nõuanded veenilaiendite kui haiguse kohta. Kui ka perearsti hinnangul võiks jalaturse, nahakahjustus, troofiline haavand olla seotud aastakümneid kasvatatud veenilaienditega, ja patsiendil on soov veenilaiendeid korrigeerida, saab perearst juba vormistada e-konsultatsiooni saatekirja,“ selgitab kirurg.

Patsiendi jaoks jääb sellisel juhul ära tüütu digiregistratuuri lappamine või polikliiniku registratuuri helistamine, et leida aega konsultatsiooniks. Haigla võtab patsiendiga ise e-konsultatsiooni saatekirja alusel ühendust ja kutsub vastuvõtule.

„Kui soov on tulla veenilaienditega veresoontekirurgi vastuvõtule meditsiinilise korrigeerimise vajadusega varikoosi tõttu, siis Ida-Tallinna Keskhaiglas töötab kaks veenilaienditele spetsialiseerunud veresoontekirurgi. Mõlemad veresoontekirurgid on registris kirjas kardiovaskulaarkirurgidena, nii et ka saatekirjad peavad olema tehtud sellele erialale, et saaksime e-konsultatsioonile vastata probleemideta,“ selgitab dr Palmiste.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.