Veresoontekirurg: tromboosihirmu peaks tundma oma elustiili, mitte vaktsineerimise pärast

Lisatud video

Veresoontekirurg Veronika Palmiste.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Ida-Tallinna Keskhaigla on üks Eestis kõige rohkem soonesiseseid protseduure tegev haigla veresoontekirurgias ning sealne kardiovaskulaarkirurg  dr Veronika Palmiste soovitab, et ateroskleroosiga patsiendid peaksid kasutama esimest pakutavat võimalust vaktsineerimiseks.

Ta toonitab ka, et elustiilist tulenev tromboosi tekkimise oht on märksa suurem, kui vaktsineerimise kõrvalmõjuna tekkiva tromboosi tekkimise oht. Seetõttu on dr Palmiste sõnum kõigile, nii kaasneva haiguseta kui kaasneva haigustega inimestele, on selge: kui vähegi võimalik, tuleb vaktsineerida niipea kui võimalik.

“Me oleme pandeemia tingimustes ning me peame midagi ette võtma, et oma endist elu tagasi saada. Vaktsineerimine on ainus võimalus selleks.”

Oma patsientidele, kes on eelkõige ateroskleroosi diagnoosiga, rõhutab kirurg, et nemad peaksid laskma end vaktsineerida just sellepärast, et kuuluvad riskigruppi, kes kõige rohkem kannatab, kui nad sattuvad põdema rasket COVID-i.

Palmiste selgitab, et ateroskleroos tähendab mitte ainult infarkti ja insuldi tekkimise ohtu, vaid tähendab ka gangreeni tekkimise ohtu. “Minu patsientidel ei ole mingit õigustust mitte vaktsineerida,” sõnab Palmiste.

Ta lisab ka, et neil, kellel on kõrgendatud tromboosihirm, soovitab ta pigem mõelda missugust elustiili harrastatakse. “Suitsetamine on üks kõige olulisemaid tromboosi riskifaktoreid tavalistel inimestel,” toob arst välja.

Tagasi tulles vaktsineerimise juurde lisab Palmiste aga, et ei ole vahet, mis vaktsiiniga vaktsineerida. “Võtke see esimene vaktsiin, mida teile pakutakse,” on tema soovitus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.