Viljandi haigla koduõendusteenus pakub viiruste hooajal meditsiinilist abi patsiendi kodus

Fotol vasakult seisavad koduõed Mariana Kurikoff, Karoliina Hunt, Liia Võsu, Reelika Espenberg, Maire Borgmann ja Eve Pärnaku. Esimeses reas vasakult koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras, koduõed Eneli Tulp ja Elvi Link.Foto: Maarja Evert/Viljandi Haigla

Koduõendus on mõeldud patsientidele, kelle tervislik seisund ei nõua haiglas viibimist, kuid kes siiski vajavad asjatundlikku meditsiinilist abi. Seni on patsiendid olnud Viljandi haigla koduse õendusabiteenusega väga rahul.

Koduteenuste osakonna juhataja Kadri Orase sõnul on kodune õendusteenus patsiendile abiks mitmel põhjusel. „Meie koduõed saavad tulla patsiendi koju ning seal vajalikud õendustoimingud teha, näiteks vaktsineerimised. Sellist teenust vajavad kindlasti inimesed, kellel on raskusi liikumisega. Oluline roll on koduõdede visiitidel ka viiruste leviku perioodil, kus inimesed ei taha nakatumise vältimiseks rahvarohketesse kohtadesse minna,“ selgitas ta.

Kodune õendusabi hõlmab Orase sõnul erinevaid õendustegevusi ägedast haigusest paranevate, kroonilist haigust põdevate või piiratud funktsionaalse võimekusega patsientide raviks ja paremaks toimetulekuks just koduses keskkonnas.

„Koduõed teevad sõltuvalt patsientide vajadustest erinevaid toiminguid, näiteks mõõdavad tervisenäitajaid, ravivad haavandeid ja lamatisi, hooldavad kateetreid, stoome. Samuti teevad ka arsti otsuse alusel raviprotsetuure, näiteks valuravi ja ravimite erineval viisil manustamist. Õde pakub aga alati ka õendusalast nõustamist nii patsientidele kui ka pereliikmetele, näiteks abivahendite kasutamise osa,“ sõnas ta.

Kodusele õendusabi teenusele saab patsienti suunata kas perearst või eriarst saatekirjaga, millele märgitakse terviseprobleemid, vajalik ravi ja selle sagedus ning hinnatud abi vajadus. Teenuse ajal võib koduõest saada oluline ühenduslüli arsti ja abivajaja vahel. Õde saab aidata patsiendi probleeme konkretiseerida ja vajalikule arstile edastada.

Viljandi haigla pakub koduõendusteenust nii Viljandi linnas kui ka maakonnas. Kõik, kellel on mõni terviseprobleem, mille lahendamisel saab õde abiks olla, saavad pöörduda esmalt perearsti poole ning paluda saatekirja koduõendusteenusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.