Hea uni

Andmed paljastavad: keskmine eestlane magab ööpäevas üle kaheksa tunni

Uneeksperdid soovitavad täiskasvanutele 7–9 tunni pikkust und.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

  • Dormeo – parim kingitus,
  • mida teha endale ja oma lähedastele, on
  • hea uni!

Kes ei teaks, et vähene ja kehv ööuni muudab meid uniseks ja närviliseks, väsitab ja halvendab elukvaliteeti, põhjustab energiapuudust, keskendumisraskusi ning võib kaela tuua hulga tervisehädasid, näiteks soodustada südamehaigusi ja depressiooni teket, ülesöömist ja kaalutõusu. Kui tublid magajad aga eestlased on?

Unevajadus on inimestel erinev ja sõltub ka vanusest. Uneeksperdid soovitavad täiskasvanutele 7–9 tunni pikkust und, teismelistele 8–10 ja koolilastele 9–11 ning väikelastele veelgi pikemat. Eakate unevajadus on kõige väiksem – 7–8 tundi. Kas aga Eesti inimesed magavad vajalikud unetunnid täis, küsib statistikablogis Evelin Kivilo-Paas. Tõde selgub viimase ajakasutuse uuringu andmetest. 

Pühapäeviti on uni magusaim

Viimase ajakasutuse uuringu tulemustest selgub, et keskmiselt on Eesti inimestel magamisega üsna hästi ning terviseks ja iluks vajalikud tunnid tulevad täis nii naistel kui ka meestel. Keskmiselt magavad Eesti inimesed umbes 8 tundi ja 50 minutit ööpäevas. Tõe huvides olgu öeldud, et uuringus on selle aja sisse arvestatud ka aeg, mis kulus uinumisele ja voodist tõusmisele ning päevased uinakud. 

Ka eri vanuserühmades klappisid soovituslikud unetunnid reaalsusega – 10–14-aastased magavad keskmiselt 10 tundi, 15­­–24-aastased keskmiselt veidi üle 9 tunni, 25–64-aasta vanustel jääb uneaeg 8 ja poole tunni ümber, eakatel ehk 65+ vanustel pisut üle 9 tunni. 

Et saavutada head unerütmi ja end hästi välja puhata, soovitavad uneeksperdid minna magama ja tõusta üles iga päev ühel ja samal ajal. Uuringu tulemused aga näitavad, et nädalavahetustel eelistavad inimesed siiski pikemalt voodis aega veeta kui argipäevadel ning näiteks pühapäeviti magatakse keskmiselt 1 tund ja 10 minutit kauem kui tavapärastel tööpäevadel esmaspäevast neljapäevani.

Veel selgus uuringust, et töötud inimesed magavad ööpäevas keskmiselt pool tundi kauem kui need, kes tööl käivad. Märkimisväärne on ka unetundide seos inimese tervisega. Inimesed, kes pidasid oma tervist halvaks või väga halvaks, magasid keskmiselt tund aega kauem kui need, kelle tervis oli hea või väga hea.

Artiklis toodud statistika pärineb aastatel 2019–2021 toimunud ajakasutuse uuringu andmetest. Ajakasutuse uuringut korraldatakse iga kümne aasta tagant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.