Kas melatoniini võib igal õhtul võtta?

Melatoniin on unerütmi reguleerija, mitte unerohi.Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi doktorant, proviisor Kristiina Sepp sõnab, et melatoniini toidulisandeid on ohutu võtta igal õhtul, kuid ainult lühiajaliselt. 

“Me ei saa asendada oma keha igapäevast normaalset funktsioneerimist, küll aga saame keha toetada ja aidata järele, et normaalne unerütm taastada. Keha suudab melatoniini ise toota, mingi hetk on vaja lihtsalt keha enda melatoniini tootmine järele aidata,” sõnab proviisor.

Sepp märgib, et melatoniini võiks igaõhtuselt kasutada üks kuu, et saada oma ööpäevarütm korda. “Mõnikord aitadki organismi kuu aega järele, vahel piisab ka näiteks kahest nädalast, ja siis peab keha ise hakkama saama. Kui see ei ole toiminud, siis tuleks mõelda muudele und toetavatele meetmetele ja keerulisemate juhtude korral tuleks arsti poole pöörduda,” sõnab ta. 

Milline on ohutu annus? 

Eestis saab melatoniini osta apteegist nii toidulisandina kui ka käsimüügiravimina. Toidulisandite puhul sisaldab üks doos 1–1,9 mg melatoniini, käsimüügiravimi ühes tabletis on 3 mg melatoniini. 

“Kui igapäevase unehügieeni korrastamine pole aidanud normaalset unerütmi taastada, siis võiks alustuseks võtta lühiajaliselt 1 mg melatoniini ja vaadata, kas sellel on efekti,” soovitab Sepp.

Tegelikult ei juhtu midagi, kui öö jooksul võtta ka teine doos, aga kas sellele on mõtet? Sest öösel keha juba toodab ise melatoniini ning keset ööd lisa võtmine lisaefekti ei anna. Seejuures märgib Sepp, et teadusuuringute järgi on melatoniini ühekordse annustamise piir 5 mg — kui sellest enam võtta, siis sellel enam mingisugust positiivset efekti ei ole. 

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.