Kas valge müra tagab parema une?

Foto: Unsplash

Vihmasabin, merelainete loksumine ja kauge kahin – Spotify ja Youtube on täis tunde kestvaid müra-playlist’e, mis peaksid alandama stressi ja garanteerima parema une. Teadlaste sõnul võib see tõesti nii olla, aga selle toime võib peituda ka platseeboefektis.

Teadlased on jõudnud vastuolulistele järeldustele selle kohta, kas mõni konkreetne müra (näiteks valge, roosa või pruun) aitaks paremini magada, kirjutab The New York Times. 2020. aastal tehtud 38 uuringust koosnevas ülevaates leiti vähesel määral tõendeid selle kohta, et valge müra võib unekvaliteeti parandada.

Ometi leidub näiteks valge müra masinaid, mis peaks tootja sõnul tagama beebile parema une väites, et need jäljendavad helisid, mida loode võis kuulda emakas olles.

Kümmekond aastat tagasi viisid teadlased läbi uuringu, milles paluti 40 osalejal kuulata öö läbi roosa müra ühtlast voogu. Katsealuste ajulaineid jälgides nägid teadlased, et roosa müra kuulajatel oli sügavam uni kui neil, kes seda ei teinud.

Üks põhjuseid, miks ikkagi ükskõik mis värvi müra laseb rahulikult magada, võib peituda selles, et see blokeerib naabrite sõneluse või kallima norskamise. Ja ekspertide sõnul pole midagi halba nende kasutamises, kui mõni müra tõesti toimib.

Mis vahe on valgel, pruunil ja roosal müral?

Valge müra kulgeb staatiliselt. Nagu päevavalguski, mis heidab valgust kõigile võrdselt, kostuvad valges müras kõik helid samal sagedusel. See on pruunist särisevama heliga.

Roosa müra on valge lihvitum versioon, mängides madalamaid sagedusi veidi valjemini, meenutades näiteks õrna vihmasabinat.

Pruun müra sisaldab kõigi helisagedusi nagu valgegi, kuid esitab madalaid valjemalt ja kõrgeid pehmemalt.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.