Kristina Kallas: “Peaksime koolipäeva algust muutma hilisemaks”

Noored magavad liiga vähe ja see on võtmas pandeemia mõõtu.Foto: Shutterstock

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas tõi unest ja puhkamisest rääkides välja vajaduse muuta koolipäeva algust seniselt kella 8-lt kella 9-le. 

„Noored magavad liiga vähe ja see on võtmas pandeemia mõõtu. Hommikuse une varastamine varajase kooli algusega teeb noortele kahju, nende õppimis- ja keskendumisvõime halveneb,“ rääkis haridus- ja teadusminister Kristina Kallas Peaasi.ee Pearaadio podcastis.

„Minu lapsed lähevad sellest õppeaastast kella 9-ks kooli ja näen väga suurt vahet. Varem pidin neid jõuga voodist välja tirima, sest see oli vale kellaaeg neile tõusmiseks. Nüüd ärkavad nad ise üles,“ lisas minister.

Une ja puhkamise teemadel ministriga vestelnud Peahea noortenõustaja Anna Leena Koržets tõi välja, et noorte uneprobleemid on tingitud ülemõtlemisest.

„Nõustajatöös näen, et üks levinud probleem noortel on õhtune ülemõtlemine. Magama jäämise eel hakatakse mõtlema halbadest asjadest, mis on juhtunud või võivad juhtuda. Sellisel juhul soovitaksin kirjutada muremõtted üles ning kui need on peast väljas, siis võib olla ka lihtsam uinuda,“ rääkis Koržets.

Osale viienädalasel vaimse tervise vitamiinikuuril

Viis vaimse tervise vitamiini on uni ja puhkamine, tasakaalustatud toitumine, meeldivate emotsioonide kogemine, liikumine ja head suhted. Igal nädalal keskendutakse ühele vaimse tervise vitamiinile ja jagatakse soovitusi, kuidas nende abil vaimset tervist tugevdada ja vaimse tervise tasakaalu parandada. Vitamiinikuuris saab osaleda nii üksi, perega, sõpradega, meeskonnaga, kui ka klassi või kooliga.

Vitamiinikuuri alguses saab täita testi, et välja selgitada, missugust vaimse tervise vitamiini kõige enam vaja on.

Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuur toimub viiendat korda ja seda rahastab tervisekassa.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.