Lihtsad nipid, kuidas öösel kiiremini taas magama jääda – näiteks tõuse voodis istukile

Foto: Shutterstock

Selle asemel, et terve öö oma voodis väherda, mine kas või teise tuppa kuduma.

Ameerika psühholoogi Aric Prather jagab oma värskes raamatus “Uneretsept (“The Sleep Prescription”) lihtsaid nõkse, kuidas pärast öösel ärkamist taas magama jääda, kirjutab The New York Times.

Kui und ei tule, liiguta

Vananedes muutub uni lünklikumaks, eriti 50-70aastastel inimestel. Näiteks peab tihedamini WCs käima või teeb valutav keha liiga. Kuid uni on väga vajalik: uuringud näitavad, et üle 50aastastel, kes magavad öösel vaid kuni viis tundi, on suurem krooniliste haiguste risk.

Prather soovitab voodis kuni 20 minutit und oodata, seejärel asukohta või asendit vahetada ja näiteks teise tuppa minna ning tegeleda millegi rahulikuga, näiteks mediteerimise või kudumisega. Su keha peab harjuma sellega, et pikali olles tuleb uni peale. Vastasel juhul on sul edaspidi raske magama jääda.

Kui sa ei saa näiteks teise tuppa minna, piisab sellestki, kui tõused istukile. Seejärel võiksid näiteks midagi rahustavat kuulata või lugeda, kuni uni taas peale tuleb.

Unusta magamata öö(d)

Kui inimene ei maga korralikult, kukub ta juba öösel muretsema selle pärast, mis teda järgmisel päeval ees ootab ja kuidas ta ei jaksa midagi teha. Kuid Pratheri sõnul ei mõjuta üks või paar magamata ööd seda, kuidas sa lähitulevikus magad.

“Ükskõik milline väikelapse vanem võib sulle öelda, et sa jääd vähese unega ellu,” sõnas ta. “Su keha on kõikvõimas.”

Kui oled aga püsivalt unega hädas, pöördu kognitiiv-käitumusliku terapeudi poole. Isegi kõige äärmuslikuma juhtumi puhul on vähene uni ravitav. Unespetsialist võib aga välja kirjutada ravimid või suunata sind uneapnoe ravile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.