Millised unehäired võivad norskamise taga peituda?

Tavaliselt kuuleb norskaja oma hingamishäirest teistelt, ise ta seda magades ei taju.Foto: Shutterstock

Vahel magavad norskajad näiliselt hästi ja kaua ning saavad uinuda kõikjal. Üldiselt viitab aga norskamine peaaegu alati suurematele terviseprobleemidele.

Kui päeval tunnevad mõned norskajad unisust, siis öösel neil und ei tule või nad ärkavad enne hommikut üles. Leidub aga norskajaid, kel pole muid kaebusi peale halva mälu. Seega väljenduvad häire sümptomid erinevalt ja vajavad individuaalset lähenemist. Novel Clinicu spetsialisti selgitavad oma ajaveebis, millised probleemid võivad norskamisega kaasneda.

Millistele unehäiretele norskamine viitab?

Norskamine on sümptom. Ent ühe domineeriva sümptomi taga võivad peituda mitmed erinevad unehäired. Seda, milline konkreetne unehäire just sind kimbutab, aitab välja selgitada spetsialist.

Norskamine võib viidata mõnele probleemile järgnevast unehäirete loetelust:

  • primaarne tsentraalne uneapnoe;
  • kehalistest häiretest tingitud tsentraalne uneapnoe;
  • ainetest tingitud tsentraalne uneapnoe;
  • Cheyne-Stokesi hingamismuster;
  • perioodiline hingamine;
  • täiskasvanu obstruktiivne uneapnoe;
  • idiopaatiline unega seotud mitteobstruktiivne alveolaarne hüperventilatsioon;
  • uneaegse kopsuparenhüümi või vaskulaarse patoloogiaga seotud hüperventilatsioon/hüpokseemia;
  • uneaegne alumiste hingamisteede obstruktsiooniga seotud hüperventilatsioon/hüpokseemia;
  • uneaegne neuromuskulaarse häire ja rindkereseina häiretega seotud hüperventilatsioon/hüpokseemia;
  • muud uneaegsed hingamishäired.

Probleeme on võimalik ka ennetada, vähendades alkoholi tarbimist ja suitsetamist, toitudes tervislikult ning suurendades igapäevast liikumist. Tavalise uneapnoe puhul võivad need lihtsamad meetodid ka probleemi kõrvaldada.

Millal kahtlustada uneapnoed?

Norskajal võib olla ohtlik krooniline haigus – uneapnoe. Peale norskamise, kuuluvad uneapnoe sümptomite alla ka nohisev hingamine, hingamisseisakud uneajal, suukuivus, janu, higistamine, suurenenud urineerimisvajadus, unetus ja depressioon.

Uneapnoe korral vajub hingamisteede ülemine osa une ajal sageli osaliselt või täielikult kokku. Selle tulemusena vallandub järgnev probleemide ahel – kehas langeb hapnikusisaldus, unes tekivad lühikesed katkestused, keha ainevahetuses toimuvad märkimisväärsed muutused ning vererõhk tõuseb.

Uneapnoe on päevase väsimuse ja unisuse väga sage põhjustaja ning sageli käib kokku norskamisega ja sagedaste ärkamistega. Selle tulemusena ei puhka haiguse käes kannataja end magades välja. Kõige selle tulemusena võib tekkida näiteks kõrgvererõhutõbi või probleemid südamelihasega.

Uneapnoega inimestel võib esineda ka ajuinsulti ja dementsust. Ometi ei saa alati neid terviseprobleeme ja uneapnoed norskamise põhjal ennustada, sest mõnikord kulgeb uneapnoe ilma norskamiseta.

Kuidas norskamist ravida?

Norskamise võimalike raviviiside hulka kuuluvad näiteks CPAP ravi, norskamiskape, müofunktsionaalne teraapia, kirurgiline ravi, ja positsiooniravi. Norskamise ravi sõltub haiguse täpsest tüübist ja sellega kaasnevatest probleemidest. Enne võimaliku ravi määramist tuleb teha öine uneuuring.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.