Neuroloog: uni ja peavalud on väga tihedas seoses 

Neuroloog dr Siim Schneider.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Confido neuroloogiakeskuse juht ja neuroloog dr Siim Schneideri sõnul võib uni peavalu leevendada, kuid seda ka põhjustada. Unehäirete all kannatab 50-75 protsenti neist patsientidest, keda vaevab krooniline peavalu, eriti migreen.

Peale migreeni ajavad öösiti üles ka unepeavalu ja kobarpeavalu.

Varahommikune migreen

Dr Schneideri teatel tekib migreenihoog kõige sagedamini varahommikul. “Kroonilise peavaluga patsient – eriti juhul, kui ta tarvitab liiga palju valuvaigisteid – on varastel hommikutundidel valule vastuvõtlikum, sest õhtuste tablettide toime hakkab sel ajal lõppema,” rääkis ta. Magamise ajal tekkiva migreenihoo puhul jääb valuvaigisti võtmine hiljaks, mistõttu pole see efektiivne.

Dr Schneideri sõnul saab varahommikuse migreenihoo vältimiseks siiski üsna palju ära teha. Selleks tuleb järgida kindlaid unehügieeni reegleid.

Kindlasti peaks minema magama ja ärkama iga päev võimalikult samal ajal – olenemata sellest, kas on töö- või puhkepäev. Muutused peaks jääma pooleteise tunni sisse: “Migreenipatsiendi ajule ei meeldi muutused.”

Tähtis on vältida nii liiga vähe kui ka ülemäära kaua magamist: ideaalselt peaks uni kestma seitse kuni üheksa tundi.

Rutiin päästab

Ka ei tohi võtta magamistuppa nutiseadmeid kaasa – pane need mujale laadima, siis ei teki kiusatust neid vaadata, kui peaksid öösel üles ärkama.

Samuti tuleks luua kindel õhtune une-eelne rutiin: loe pool tundi enne magama heitmist raamatut, kuula muusikat või tee venitusharjutusi ning kindlasti väldi nutiseadmete kasutamist.

Magama võiksid heita kella 22 paiku.

Samuti hoia magamistuba jaheda ja võimalikult pimedana.

Unepeavalu vastu aitab kohv

Dr Schneideri sõnul on unepeavalu nimetatud ka äratuskella peavaluks, sest see tekib (erinevalt migreenist ja kobarpeavalust) ainult öösiti. Kõige enam tabab niisugune peavalu üle 50aastaseid naisi ja selle põhjuseks peetakse organismi melatoniini defitsiiti.

“Üllatuslikult on unepeavalu puhul kõige tõhusamaks koduseks ravivahendiks osutunud kofeiin: õhtune kange kohv ennetab öist valu, ning kui valu öösel tekib, siis aitab tass kohvi valu leevendada,” rääkis ta.

Kobarpeavaluga mine õue

Dr Schneideri sõnutsi tekib piinav kobarpeavalu atakk tavaliselt tunni jooksul pärast uinumist. Valu on tüüpiliselt silma taga või selle ümber, sellega kaasneb silma punetus, pisaravool ning silmalau allavajumine. Kobarpeavalu esineb kõige enam 30–40aastastel meestel.

Selle leevendamiseks kasutatakse Dr Schneideri sõnul hapnikravi, mis on haiglatingimustes kergesti kättesaadav. Koduse hapnikravi korraldamine võib olla keeruline, kuid see on siiski võimalik: “Lihtsam kodune lahendus on see, kui minna õue värske õhu kätte.”

Pöördu arsti poole

Dr Schneideri teatel ei piisa paraku ei kroonilise peavalu ja sellest tingitud unehäirete ravis alati üksnes kangest kohvist, värskest õhust või õigel ajal magama minekust. Selleks et leida toimiv, elukvaliteeti parandav lahendus, tasub kroonilise peavalu korral kindlasti neuroloogiga nõu pidada.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.