Pühapäevane kellakeeramine rikub unerütmi ja tervist

Kevadise kellakeeramise tõttu jääb uneaeg tunni võrra lühemaks.Foto: Shutterstock

Sel pühapäeval, 31. märtsil on aeg üle minna suveajale – kell 3 tuleb kellaosutid nihutada ühe tunni võrra edasi ehk uneaega jääb tunni võrra vähemaks. Ja muidugi tervisele see head ei tee.

Kevadist kellakeeramise mõju tajub tõenäoliselt igaüks – tuleb ju nüüd tund aega varem ärgata ehk see tekitab häireid une-ärkveloleku rütmis. Inimesel kulub uue unerütmiga kohanemiseks keskmiselt kaks nädalat, mistõttu tuleb arvestada, et tavapärane elu- ja töörütm võib olla sel ajal häiritud.

Kuigi mõnel inimesel möödub see üleminek küllaltki leebelt, on palju inimesi, kelle jaoks see toob kaasa pikemaajalise suurenenud päevase unisuse ja kurnatuse. Siin mängib rolli kronotüüpsus. Kui talveajale üleminek on uneõde Laura Nulk-Uskovi sõnul raskemini talutav varajastele kronotüüpidele ehk hommikuinimestele, siis suveajale üleminek mõjutab enim just hiliseid kronotüüpe ehk õhtuinimesi.

Sõltumata kronotüübist tekitab kellakeeramine rohkem hädasid neile, kellel on juba varem unevõlg või unehäired – jääb ju kevadise kellaosuti nihutamise tõttu nüüd uneaeg veelgi tunni võrra lühemaks. Rohkem on mõjutatud lapsed, noorukid ja eakad, aga ka vahetustega töötajad.

Alates 2001. aastast on läbi viidud küsitlusi ja uuringuid, mis on näidanud kellakeeramise mõju inimeste tervisele ja liiklusohutusele negatiivselt. Uneõdegi nendib, et positiivseid tegureid paraku napib. “On leitud, et see võib endaga kaasa tuua tõsiseid terviseprobleeme ja suurenenud haigusjuhtumite arvu eelkõige vaimse tervise ning südame- ja veresoonkonna haiguste näol. Lisaks sagenevad liiklus- ja tööõnnetuste arvud,” loetleb Nulk-Uskov.

Ajalooliselt on kellakeeramine põhinenud ideel säilitada loomulikku valgust ning seeläbi säästa energiatarbimiselt. Kuigi energiasääst on endiselt oluline eesmärk, on energiakasutusmustrid aja jooksul suuresti muutunud. Uneõde leiab, et kellakeeramise võimaliku majandusliku kasu kaalub üles negatiivne mõju inimeste tervisele koos kaudsete tagajärgedega.

Uneteadlased ja unemeditsiinieksperdid on selgelt seisukohal, et kellakeeramine meile head ei tee. Nende soovituseks on peatada regulaarne suve- ja talveajale ümberlülitumine ning väljuda sellest tsüklist võimalikult vööndiaja lähedaselt ehk siis jäädavalt tuleks loobuda kevadisest kellakeeamisest.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.