Silmaringi avardav unenäitus vaatleb, mis toimub inimese keha ja mõistusega une ajal

Unenäituse avamine.Foto: Eesti Tervisemuuseum

Tervisemuuseumi uus näitus „Uneversum. Näitus unest ja magamisest“ piilub inimeste magamistuppa ning pöörab tähelepanu une väärtusele ja tähtsusele meie igapäevases elus.

Iga kolmas eestlane on mõnes eluetapis kokku puutunud unetusega. Uneaja lühenemine ja rahuliku une puudus avaldavad mõju nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, töövõimele, lisaks ka oodatavale elueale. Eesti Tervisemuuseumi unenäituse „Uneversum. Näitus unest ja magamisest“ eesmärk on väärtustada und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat.

Näitusel jagatakse praktilisi näpunäiteid parimaks puhkuseks ning soovitusi kõigile, kes peavad oma unetervise eest hoolitsemist oluliseks. Lisaks näitusele on avatud ka virtuaalnäitus „Unelood“ eestlaste värvikatest unenägudest ning Leila Arefjevi fotoseeria „Unenäod“.  

Näituse kuraator Ülle Kask selgitas, et viimased 10 aastat on uneteadus väga palju edasi arenenud ning praeguseks on teaduspõhist materjali piisavalt, et teha unest korralik ja silmaringi avardav ülevaatenäitus.

“Nüüdseks võime ka kindlalt väita, et hea uni pole ajaraiskamine või luksus, mida endale aeg-ajalt rohkem lubada, vaid bioloogiline vajadus ning kõige vajalikum tegevus. Inglise neuroteadlane Matthew Walker nimetab und intrigeerivalt „revolutsiooniliseks imerohuks”, mis parandab mälu, teeb ilusaks, vähendab söögiisu, pakub kaitset haiguste eest, suurendab õnnetunnet ja pikendab eluiga,“ märkis Kask.

Näitusega kaasneb ka publikuprogramm ning peagi on võimalus osa võtta muuseumitundidest ja teematuuridest. Näituse valmimisel olid konsultantideks mitmed eksperdid, nende seas kopsu- ja unearst Erve Sõõru.

Näitus “Uneversum” on avatud 14.04.2023–17.11.2024. See on kolme Tallinna vanalinna muuseumi ühisnäitus, mis käsitleb une erinevaid tahke. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum siseneb „Uneversumisse“ maikuus, mil avatakse näitus unenägudest ja inspiratsioonist. Oktoobri lõpus laieneb näitus lisaks Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumisse, kus uuritakse aja ja ruumi mõju unele.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.