Talvel metsa magama: kuidas valmistuda külma ilmaga looduses ööbimiseks?

Talviseks matkaks ja telkimiseks valmistu läbimõeldult.Foto: Fjällräven

Matk ja looduses ööbimine on alati hea mõte, seda ka keset lumist krõbedat talve. Fjällräveni matkaeksperdid annavad nõu, mida talvise matka planeerimisel silmas pidada.

Vali välja matkarada ja ööbimiskoht

Eestis on kokku neli hästi markeeritud matkateed ja sadu põnevaid matkaradu – omale sobiva leiad RMK loodusega koos lehelt. Matkaraja valimisel mõtle läbi ööbimine. Kas soovid öö mööda saata telgis, metsaonnis või väikese tasu eest metsamajas? Osadelt lõkkeplatsidelt leiab ka katusega laavud, kus piisab magamiseks madratsist ja magamiskotist.

Telk ei hoia sooja, aga kaitseb lume eest

Kui päris krõbedat pakast ööl oodata pole, sobib metsa minekuks kolme hooaja telk. Pea meeles, et telgi eesmärgiks ei ole hoida sooja, vaid kaitsta lume ja vihma eest. Telgi kütab soojaks hoopis hingeõhk, kuid sellega kaasneb ka õhu kondenseerumine ja niiskus, mis telgi seintelt magamiskoti ja asjade peale jõuab. Kui just lund ei tuiska ja vihma ei saja, hoia ventilatsiooniavad öösel lahti, et õhk saaks ringi liikuda ja niiskuse telgist välja suunata.

Magamiskott olgu soe, aga sinu keha veel soojem

Talviseks matkaks võta kindlasti kaasa soe, eelistatult nelja hooaja magamiskott. Kui sellist käepärast võtta pole, paki kotti üks suvine ja üks kolme hooaja magamiskott. Pea meeles, et ka polaartingimustesse mõeldud magamiskott ei hoia üksi sooja, kui sinna sisse külmana pugeda. Sooja saamiseks tee enne ööund kümme kükki, joo sooja teed ja söö kõht täis.

Isoleeri end maapinnast

Talvel telgis magades on kõige olulisem end külmast maapinnast isoleerida. Selleks on vaja tekitada enda ja maapinna vahele võimalikult soe ja paks kiht. Lisaks madratsile ja matile lisa enda alla (mitte peale!) ka päeval seljas olnud jope, kampsun ja matkapüksid. Kui oma varustusest jääb sooja saamiseks siiski väheks, laota telgi põhja mõned kuuseoksad. 

Enne magama minemist soojenda ennast korralikult üles.

Riietu kihiliselt

Talvel metsa minnes riietu mitmekihiliselt, et saaksid vajadusel kihte maha võtta või neid juurde lisada. Kõige alla pane soe pesu, millega öösel ka telgis magad. Sinna peale soe fliis või kampsun ja matkapüksid ning kõige peale soe jope. Ära riietu kubujussiks, eelista võimalusel lohvakaid riideid. Mida rohkem õhku riidekihtide vahele jääb, seda soojem on. Matkapoodidest leiab ka talviseks ajaks mõeldud soojenduspadjakesed, mida saad pista jalanõu või kinda sisse. Õhuga reageerides ulatub padjakeste temperatuur 45-65 kraadini, pakkudes sooja kuni 12 tundi. 

Lumi on vesi

Lumise ilmaga matkamise juures on üks väga suur pluss – me ei pea muretsema joogivee pärast ega tassima kotis liitrite kaupa vett. Joomiseks või söögi tegemiseks vajaliku vee saamiseks täida pott lumega ja sulata matkapliidil või lõkketulel veeks. Veendu, et lumi, mida söögi ja joogi tegemiseks kasutad, oleks puhas.

Ole toiduga loominguline

Toit ei pea piirduma külmkuivatatud matkatoidu ega viineri ja ketšupiga. Mõningase ettevalmistusega saab matkapliidil või elava lõkke peal valmis kas soojendav supp või taimne karri. Viimase jaoks paki ühte suletavasse kilekotti hakitud sibul, küüslauk ja tšilli ja teise vürtsid, sool ja pipar. Võta kaasa riis, kookoskoor, kikerherne konserv ja veidi oliiviõli, sega komponendid metsas kokku ja imeline soojendab õhtusöök ongi valmis.

Väiksed asjad, mida koju unustada ei tohi

Kindlasti pista kotti taskunuga ja ära unusta söögi ja lõkke tegemiseks tikke ning väikest kirvest või saagi. Õnnetus ei hüüa tulles, seega võiks matkakotist leida ka väikse esmaabikoti. Tehnikavidinatest paki kotti pealamp ja suurem akupank telefoni laadimiseks. Võimalusel pane telefon säästurežiimile ja hoia seda öösel kindlasti soojas magamiskotis, sest külm ilm kulutab telefoni akut kiirelt.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.