“Uuringutest on selgunud, et unevõlg võib negatiivselt mõjutada otsustusvõimet ja suurendab tõenäosust, et teeme riskantseid valikuid. See võib raskendada keeruliste ülesannete kavandamist ja teostamist. Lisaks võib kehv uni uuringute andmetel põhjustada probleeme ajaplaneerimise ja töö tõhususega. Veel mõjutab vähene magamine energiataset, motiveeritust ja stressitaluvust,“ loetleb Vernik unepuuduse tagajärgi.
Unenõustaja lisab, et ebapiisav magamine mõjutab ka füüsilist tervist, näiteks immuunsust: „Uni ja immuunsüsteem on tihedalt seotud. Piisav magamine aitab kehal haavu parandada ja nakkustega võidelda. Samas ebapiisav uni võib tõsisemat ja pikemat haigust süvendada ning teha sellest taastumise raskemaks. Samuti mõjutab napp uni oluliselt meie vaimset heaolu ja tasakaalu.“
Enim ohverdavad Eesti elanikud uneaega töö ja muude kohustuste nimel
Vernik soovitab igal ööl magada 7–9 tundi. Hiljutisest uneharjumuste uuringust selgub aga, et neljandik Eesti inimestest magab vaid 6 tundi või isegi vähem.
„Inimesed tunnistavad, et loobuvad osast uneajast töö või õppimise (28%), filmide või telesarjade vaatamise (22%), sotsiaalmeedia või veebilehtede sirvimise (20%) nimel. Ebapiisava une peamiste põhjuste hulgas nimetatakse ka muret töö ja muude kohustuste pärast (32%), samuti laste või teiste pereliikmete eest hoolitsemist (20%),“ ütles uuringu tellinud IKEA Eesti juht Marko Põder.
Samal ajal peab uneuurija Kene Vernik uuringutulemuste üheks selgituseks elu ühiskonnas, kus ületöötamist nähakse positiivsena, millest tulenevalt inimestel napib aega iseenda ja/või oma lähedaste jaoks.
„Tihti ohverdatakse uneaega töö või vaba aja veetmise nimel, sest kardetakse millestki ilma jääda või et miski jääb tegemata – seda fenomeni nimetatakse lühendiga FOMO (fear of missing out ehk ilmajäämishirm). FOMO on levinud noorukitel ja noortel täiskasvanutel, kes veedavad sotsiaalmeedias palju aega une arvelt. Kuid teaduslikud uuringud näitavad, et optimaalse produktiivsuse ja motivatsioonini, mis võimaldab meil saavutada rohkem ja tõhusamalt, on võimalik jõuda ainult pärast kosutavat und,“ rõhutas psühholoog.