Unenõustaja toob välja peamised põhjused, miks su beebi või väikelaps kehvasti magab

Mida teha, et lapse uni kiiremini tuleks?

Foto: Shutterstock

Unenõustaja ja Unehaldja eestvedaja Hanna Saare sõnul peaks kõigepealt mõtlema sellele, miks laps kehvasti uinub. Tavaliselt peetakse selle all silmas seda, et laps jääb kas kaua magama või uinub nutusena.

Hanna sõnul on igas vanuses optimaalne aeg, mille jooksul laps suudab üleval olla, näiteks on neljakuusel selleks kaks tundi. Seega peaks teda magama panema 15 minutit enne seda, kui aeg täis tiksub. “See klapib üldiselt ka sellega, mil vanemad märkavad selgemaid väsimusemärke,” kommenteeris Hanna.

Üks kindel punkt

Kui hakkad beebit õigel ajal magama panema ilma et ta oleks juba üleväsinud, siis uinub ta suurema tõenäosusega rahulikult. Juhtub muidugi sedagi, et laps on liiga vähe ärkvel olnud ehk alaväsinud.

Hanna sõnul esineb praktikas viimast muidugi harva, pigem lastakse lapsel seni üleval olla, kuni ilmnevad silmatorkavad väsimusemärgid: näiteks ta haigutab hoolega, hõõrub silmi ja on muutunud virilaks.

“Tihtipeale jääme hiljaks,” kommenteeris Hanna. Mida väiksem laps, seda tundlikum on ta kellaaegade suhtes. Mida vanem, seda paindlikum.

Hanna soovitab jälgida varajasi väsimusemärke, näiteks seda, kui ta pole enam nii aktiivne, ei osale mängus või vahib enda ees üht punkti.

Ka soovitab Hanna vaadata uneprobleemide puhul üldine päevakava üle, näiteks võib üleväsimus tulla lühikesest või vähesest päevaunest. Näiteks kui viiekuune laps teeb päeval kolme uinaku asemel kaks või magab vaid 30-45-minuti kaupa.

Vaata üle unekeskkond

Teine peamine põhjus, miks laps magab kehvasti või ei taha väga uinuda, on ebasoodne unekeskkond. “Lapsed on muidugi erineva tundlikkusega,” ütles Hanna.

“On neid, kes magavad sisuliselt ükskõik kus: peol, laua peal ja all, ostukeskuses, süles,” rääkis Hanna. “Aga nemad meie juurde tavaliselt ei jõua – meieni jõuavad lapsed, keda on väga raske magama saada. Siis aitabki see, kui luua füsioloogiliselt uinumist toetav ümbrus: võimalikult pime, et soodustada melatoniini tootmist, ja rahulik.”

Samuti peab olema keskkond võimalikult vähestimuleeriv ehk teisisõnu igav, näiteks piisab üle aastasele lapsele ühest kaisuloomast, et enne uinakut liiga põnevaks ei kisuks.

Uinumist soodustab ka jahedam unekeskkond. Loomulikult leidub neidki, kes naudivad soojust, kuid üldiselt on 18-21 kraadi optimaalne temperatuur, mida koduseinte vahel rakendada.

Proovi valget müra

Alla aastasele lapsele mõjub väga hästi ka valge müra ehk sahin, mis aitab kaasa sellele, et ta suudaks end paremini välikeskkonna stiimulitest välja lülitada.

Eriti hästi toimib valge müra vastsündinutel ja kuni 12 kuu vanustel beebidel. “Neile on kõik stiimulid võrdselt olulised, sest nad pole veel õppinud taustamüra olulisest eristama,” rääkis Hanna. “Kõike peab töötlema ja kõigele tähelepanu pöörama: igale krõpsule, sellele, et õde-vend räägib või nutab teises toas.”

Valge müra loob ühtlase fooni, et selle sekka sattuvad kõvemad hääled teda üles ei ajaks. Hanna teatel on uuringud näidanud, et see võib olla hea abiline ka kuni kaheaastase uinumisel. “Just tänu sellele, et aitab muud müra ühtlustada ja end paremini välja lülitada,” sõnas ta.

Samuti tuleb meeles pidada, et uni on terviklik. “Seda ei saa paremaks, kui muudame vaid üht aspekti viiest,” kommenteeris Hanna. Parimaks tulemuseks tuleks korraga silmas pidada nii une füsioloogiat, lapse arengut, unekeskkonda, päevakava kui ka uinumisviisi.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.