Uuring näitab, et unetus võib põhjustada alaseljavalu ja vastupidi

Unetus võib põhjustada alaseljavalu ja vastupidi.Foto: Shutterstock

Tõenäoliselt kogeb enamik inimesi oma elu jooksul mingit alaseljavalu. Paljudel juhtudel on valu päritolu kindlaksmääramine keeruline. Hiljutised uuringud on aga leidnud seoseid alaseljavalu ja unetuse vahel.

Zhejiangi ülikooli meditsiinikooli teadlased viisid hiljuti läbi uuringu, milles püüti paremini mõista seost une ja alaseljavalu vahel, kirjutab MedicalXpress. Nende leiud viitavad sellele, et unetuse ja alaseljavalu vahel on kahesuunaline põhjuslik seos, millest kumbki võib teineteist põhjustada.

“Varasemad vaatlusuuringud on näidanud, et alaseljavalu esineb sageli koos unehäiretega, kuid põhjuslik seos jääb ebaselgeks,” kirjutasid uurijad oma teadusartiklis. Nende uuringus uuritigi põhjuslikku seost unehäirete ja alaseljavalude vahel ning rõhutati une parandamise tähtsust valu igakülgsel juhtimisel.

Selleks uuriti enam kui 400 000 Euroopa päritolu inimese enda esitatud vastuseid nende unemustrite kohta ja nende geneetilisi andmeid. Andmeanalüüsid keskendusid erinevatele halva unekvaliteediga seotud teguritele, sealhulgas unetusele, pikale une kestusele, lühikesele une kestusele ja päevasele unisusele.

Nende leiud tõidki esile kahesuunalise põhjusliku seose unetuse ja alaseljavalu vahel, mis tähendab, et unetus võib põhjustada alaseljavalu ja vastupidi. Lisaks leidsid nad, et alaseljavalu võib põhjustada päevast unisust, kuid mitte vastupidi.

“Meie uurimistöö peamised tulemused näitasid geneetiliselt ennustatud unetuse ja alaseljavalu võimalikku kahesuunalist põhjuslikku seost,” kirjutasid teadlased oma artiklis. “Une parandamine võib seega olla oluline alaseljavalu igakülgsel parandamisel.”

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.