Vaimse tervise spetsialistide 10 nõuannet parema une heaks

Unepäeviku pidamine aitab näha, mida peaksid parema une heaks muutma.Foto: Shutterstock

Uni on sama oluline ja vältimatu nagu hingamine, vee joomine ja söömine. Mida aga teha, kui uni on katkendlik? Kui on raske uinuda? Kui uni läheb liiga vara ära?

Peaasi.ee spetsialistid annavad kümme nõuannet parema une heaks:

  1. Pea mõnda aega unepäevikut. See aitab sul näha, mida peaksid muutma, et hästi magada ja olla igapäevaselt energiline, rõõmus ja tark. Unepäeviku vormi leiad näiteks peaasi.ee veebist.
  2. Liigu vähemalt kolm korda nädalas 30 minutit ja võimalusel õues. Hea oleks liikuda iga päev ja rohkem kui pool tundi. Kui võimalik, siis päeval tasub olla päevavalguse käes.
  3. Raske on uinuda näjasena või kui kõht on liiga täis. Säti oma söömist nii, et magama minnes oleks kõht meeldivalt ja piisavalt täis.
  4. Hästi planeeritud päevased uinakud võivad aidata sul olla energiline ja efektiivne. On oluline, et need une-ärkveloleku rütmi ei segaks – nad ei tohiks olla liiga pikad ega liiga hilja õhtul. Kui öösiti uni ei ole hea, siis ei tasu ka päevaseid uinakuid teha.
  5. Tee oma magamistuba mõnusaks ja undsoodustavaks. See tuba võiks olla jahe, vaikne, pime ja rahulik. Soovitame elektroonilised seadmed hoida käeulatusest eemal. Nende kasutamine, kui uni ei tule, muudab uinumise veel ebatõenäolisemaks. Äratamiseks kasuta äratuskella või mõne pereliikme abi.
  6. Päeva teises pooles ei tasu juua kofeiini sisaldavaid jooke, nagu kohv, must ja roheline tee, koola-joogid. Ka šokolaad sisaldab kofeiini ja teobromiine.
  7. Loo endale magamise ja üles ärkamise režiim ning järgi seda nii hästi kui saad ka nädalavahetustel. Tänu pideva püsivale rütmile tunned päeval vähem väsimust ning uni tuleb sisseharjunud uinumisajal kergemalt.
  8. Paar tundi enne magamamineku aega ära joo ega söö palju, ära võimle. Ka ära jäta oma koolitöid viimasele hetkele. Umbes tund aega enne magamaminekut väldi ka teleka vaatamist, arvutis või telefonis aja veetmist. Kui enne magamaminekut tegeleda vaiksete, rahulike tegevustega, siis tuleb uni palju kergemalt.
  9. Kui sa teed igal õhtul enne magamaminekut samu asju, siis su keha harjub nende une-eelsete signaalidega ära ja uni tuleb kergemalt. Näiteks käi vannis või dušši all või loe raamatut.
  10. Pea päevikut või hoia voodi juures käeulatuses paberit ja pastakat. Kui uinumisel tuleb tegemata töid, täitmata kohustusi või muud ebameeldivat meelde, siis kirjuta need asjad üles. Nii on kergem neid oma peast välja saada.
 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.