Koroonaviirus on inimeste elu pea peale pööranud ja eriti valusalt tuleb see välja haiglates. Töö COVID osakonnas on väga erinev Laasi tavapärasest tööst, sest erialalt on ta hoopis reumatoloog. Kui tavaliselt on tema patsiendid noored ja keskealised inimesed, keda vaevavad liigesepõletikud, siis COVID osakonnas on tema hoole all hoopis raskes seisundis eakad. „Emotsionaalselt teeb selle töö eriti raskeks koroonapatsientide kõrge suremus,“ ütleb Laas.
Peamiselt satuvad tema juurde haiglaravile kõrges eas vaktsineerimata inimesed. Paljud tema patsiendid ütlevad, et nad ei vaktsineerinud end, kuna nad on vanad ja neil on palju kaasuvaid haiguseid. „Nad nimetavad vaktsineerimisest hoidumise põhjustena just neid kriteeriume, mille alusel nad kuuluvad COVID riskigruppi ja hädasti vajavad vaktsineerimist,“ kirjeldab Laas levinud eksiarvamust.
Koroona raskelt põdemise riski suurendavad südameveresoonkonna haigused, neeru- ja maksahaigused, ülekaalulisus, aju veresoonte lupjumine, insult, kõrge kolesterool, diabeet ja vähk. Üks müüt, mida Laas sageli kuuleb on see, et varasem süvaveenitromb on vastunäidustus vaktsineerimisele. „See pole nii! Küll aga põhjustab COVID viiruse põdemine trombootilisi tüsistusi,“ selgitab ta.
Ma ei käi kuskil, kas ma pean ennast ikka vaktsineerima?
Teine levinud arvamus on see, et kui sa ei käi rahvarohketes kohtades, ei ole vaja end vaktsineerida. „COVID viirusesse haigestuvad inimesed ka oma koduseinte vahel. See tuuakse enamasti pahaaimamatult koju lähedaste poolt, kes ise põevad haigust kergelt või lausa ilma sümptomiteta,“ ütleb arst.
Olukorra teeb veelgi kurvemaks see, et paljud Laasi vaktsineerimata patsiendid on dementsed, kes ise ennast aidata ei saa. „Nende inimeste eest teevad otsuse nende lähedased ja kahjuks ei peeta vaktsineerimist vajalikuks, kuna dementne vanainimene kodust väljas ei käi. Aga ikkagi juhtub see, et viiruse toovad koju omaksed, kes käivad vanainimest hooldamas,“ selgitab ta.
Patsientide lähedastega suheldes kohtab arst sageli sügavat kahetsust, et eakas inimene haiglasse sattus ja imestust selle üle, kust ta COVIDi saada võis. Haiguse lõppfaas võib paraku olla väga kiire ja mõnikord on lähedastel raske mõista, kuidas seisund nii kiiresti halvenes.