„See, kuidas epilepsia väljendub, sõltub sellest, missugusest ajupiirkonnast see alguse saab,“ sõnab Confido laste neuroloogiakeskuse juht ja lasteneuroloog dr Teele Meren. Miks epilepsia tekib, kuidas tänapäeval epilepsiat diagnoositakse ning kuidas haigushoo ajal käituda?
Confido laste neuroloogiakeskuse juht ja lasteneuroloog dr Teele Meren selgitab, et epilepsia diagnoosimiseks peab olema patsiendil esinenud vähemalt kaks mitteprovotseeritud epilepsiahoogu. Ehk kaks hetke elus, mil haigushoo muud põhjused on välistatud ning mida patsient ise, lapsevanem või lähedane kirjeldab epilepsiahoona. Samal ajal ei tohi olla esinenud näiteks palavikku, ägedat haigust või midagi muud (täiskasvanul näiteks insulti), mis võiks hoo põhjustada.
Teine võimalus epilepsia diagnoosiks on see, kui patsiendil on ilmnenud üks haigushoog, mis on olnud nii-öelda õpikunäide epileptilisest hoost ning on suur risk, et hoog võib korduda. Riski suurenemist võib dr Mereni sõnul eeldada, kui patsiendile on tehtud EEG ehk elektroentsefalograafia uuring ja seal ilmneb iktaalne leid ehk tüüpiline muster, mis tekib vaid epileptilise hoo ajal.