Kas jõuluvanal on hea tervis?

Ehkki jõuluvanal võivad olla mäluprobleemid ning teda ohustavad südamehaigused ja diabeet, on ta oma kõrge ea kohta siiski päris heas vormis.Foto: Shutterstock

Jõuluvana innustab lapsi üle maailma eeskujulikult käituma. Kuid kas see saaniga sõitev kingijagaja võiks olla meile ka oma terviseharjumustega eeskujuks? On ju vanahärral eluaastaid juba enam kui 550. aasta jagu.

Rowani ülikooli osteopaatilise meditsiini koolis on jõuluvana toredate terviseharjumuste kohta tehtud mitmeid märkimisväärseid järeldusi.

Otsides pilte jõuluvanast, jääb silma võrdlemisi suure kehaehitusega vanem härra, kes võiks oma tervise huvides kindlasti mõne kilo kaotada. Sestap tasuks jõuluvanal nii mõnigi talle jäetud küpsis söömata jätta. On ju need täis süsivesikuid, mis soodustavad südamehaiguste ja diabeedi teket. Uuringute kohaselt on maailmas vähemalt 50 protsendil üle 65-aastastest meestest diabeet või prediabeet.

Kui hilisõhtused suupisted võivad põhjustada kõrvetisi, siis jõuluvanale jäetav klaasitäis piima on hea D-vitamiini ja kaltsiumi allikas, mis panustab luude tervenemisse. Jõuluvana peaks aga jääma madala või rasvavaba piima juurde ning kombineerima seda vitamiinirikaste toitude ja sportlike eluviisidega, et hoida oma luud tugevana ja piirata osteoporoosi ehk luuhõrenemise riski. Kui luud on hõredad, võib jõuluvana kingitusi tassides või kortsnast alla laskudes kergesti mõne luu murda.

Vaatamata oma suurusele ja vanusele järgib jõuluvana tõenäoliselt aastaringselt regulaarset treeningprogrammi. Muidu ei suudaks ta ju üle maailma kingitusi laiali jagades nii “elav ja kiire” olla. Mänguasju täis koti kandmine tugevdab tema lihaseid, see parandab tasakaalu ja aitab vältida kukkumisi. Korstnatest üles ja alla ronimine – kuigi see pole soovitatav – on tõenäoliselt hea kardiovaskulaarne treening, mis sarnaneb kiire jalutuskäigu, rattasõidu või treppidest üles-alla kõndimisega.

Jõuluvanal on kombeks koostada nimekiri ja kontrollida seda kaks korda. See võib olla märk teatud vanusega seotud mäluprobleemidest. Samas, nimekirjade koostamine on suurepärane viis selle mõnikord häiriva probleemi kompenseerimiseks. Lisaks toetab mälu tervena hoidmist ka päkapikkude abistamine mänguasjade valmistamisel, kuna regulaarne trenn parandab südame ja seega ka aju tervist.

Jõuluvanal on kari põhjapõtru – see on tore, sest lemmikloomade eest hoolitsemine võib tervisele tuua mitmeid eeliseid. Lemmikloomad aitavad alandada vererõhku, leevendada ärevust, vähendada sotsiaalset isoleerumist ja isegi tugevdada immuunsüsteemi. Lemmiklooma, eriti veel kogu karja eest hoolitsemine, nõuab head füüsilist tervist ja pidevaltt aktiivsena püsimist.

Jõuluvana ja jõuluproua on olnud pikka aega abielus ning abielu näib olevat tugevalt seotud tervisliku vananemisega. Uuringud on näidanud, et abielus inimestel on väiksem risk haigestuda kasvajatesesse. Pikk ja õnnelik abielu vähendab ka depressiooni ja ärevusega seotud sümptomeid.

Kuigi jõuluvanal on mõni kahjulik harjumus, on tal see-eest ka mitmeid tervislikke eluviise. Küllap ongi need tema pika eluea saladuseks. Niisiis näib ta olevat päris heas vormis ja peaks suutma veel palju aastaid meie jõulusoove täita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.