Proviisor selgitab, millest kõrvetised on tingitud ja kuidas neid hõlpsasti leevendada

Foto: Depositphotos

Kõrvetised, tuntud ka kui happeline refluks, tekivad siis, kui maohape liigub tagasi söögitorusse, põhjustades põletavat tunnet rinnus ja mõnikord ka kurgus. See on tavaline seisund, kuid sagedased või rasked kõrvetised võivad viidata gastroösofageaalsele reflukshaigusele (GERD).

Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili selgitab lahti kõrvetiste ravivõimalused.

Medikamentoosne

Antatsiidid. Need neutraliseerivad maohapet vähendades mao happesust ja pakuvad kiiret leevendust. Nad on levinud rohkem kui vaevuste leevendajad ning ei ole tihti piisavad pikemaajaliseks sümptomite leevendamiseks. Samuti võivad need olla väheefektiivsed ägeda sümptomaatika korral.  Lühiajaliselt on aga mugav kasutada ja toime saabub suhteliselt kiiresti. 

Prootonpumba inhibiitorid (PPI-d). Näiteks omeprasool, pantoprasool, esomeprasool jne. Vähendavad maohappe tootmist ja on tavaliselt tugevamad kui antatsiidid. Head raviefekti on oodata samuti alates 4–8 nädalast. Kasutatakse 1-2 korda päevas.  Kui patsient on juba läbinud ravikuuri, aga tunneb ikkagi aeg-ajalt kõrvetisi, siis ta ei pea kannatama ning võib võtta ravimit vastavalt vajadusele. 

Väga stressirohke elustiiliga haigetel on reflukshaiguse ravis mõnikord abi antidepressantidest. 

Katsetada tasub looduslikke koostisosi sisaldavaid preparaate, mis vähendavad mao liigset happesust ning sellest tingitud ebamugavustunnet.

Kasutamisel peab pöörama tähelepanu koostoimetele teiste ravimitega, et ei oleks häiritud imendumine või toimemehhanism. 

Mittemedikamentoosne

Esmane on elustiili muutmine: suitsetamisest loobumine, stressi juhtimine. Toitumise muutmine: vältige rasvaseid, vürtsikaid ja happelisi toite, tsitruseliseid puuvilju, tomatit, sibulat, samuti šokolaadi, kofeiini, alkoholi ja gaseeritud jooke. Need võivad ärritada söögitoru ja põhjustada kõrvetisi. Vältima peaks ka piparmünti, mis võib soodustada refluksi, kuna võib mõjuda lõõgastavalt söögitoru alumisele sulgurlihasele.

Sööge väikseid portsjoneid: suuremad toidukorrad suurendavad mao rõhku, mis võib põhjustada happe tagasivoolu. Pigem eelistada väikseid toidukordi ja sagedamini.

Vältige söömist enne magamaminekut: proovige mitte süüa vähemalt 2-3 tundi enne magamaminekut, et maohape ei saaks tagasi söögitorusse voolata. Magamisasend: magage pea kõrgemal, kasutades lisapatju või voodi ülemist osa tõstes. See aitab takistada happe tagasivoolu. Vältige lamamist pärast söömist: oodake vähemalt 2-3 tundi pärast söömist, enne kui heidate pikali. Kaalulangus: ülekaal suurendab survet kõhule, mis võib soodustada kõrvetiste teket. Kaalukaotus võib sümptomeid leevendada. 

Teatud ravimid ja kroonilised haigused võivad tõsta riski kõrvetiste tekkeks. Raseduse ajal võib suurenenud kõhusurve ja hormonaalsed muutused põhjustada kõrvetisi. 

Kui kõrvetised esinevad sageli või on väga tugevad, on soovitatav pöörduda arsti poole, et välistada tõsisemad terviseprobleemid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.