Toomas Toomsoo: meestel esineb enam migreeni iseloomu muutumist

Professor Toomas Toomsoo tahab olla arst, kes suudab aidata peavalude all kannatavaid inimesi ja laiendada ravivõimalusi.Foto: Helin Loik-Tomson

On harjutud teadmisega, et migreen on naistel esinev peavalu, kuid aina enam satub migreenikaebustega arsti juurde ka mehi. Confido erameditsiinikeskuse neuroloog Toomas Toomsoo sõnub esineb tänapäevastele teadusandmetele tuginedes meestel migreene umbes poole võrra vähem kui naistel.

“Kui naistel on migreenide esinemine üldrahvastikus umbes 18%, siis meestel 9%. Miks esinevad migreenid nüüd ka meestel? Eks need on kogu aeg olnud, kuid sellest pole varasematel aastakümnetel lihtsalt räägitud ja pole olnud ka piisavalt statistilisi andmeid. Praegusel ajal on see teema aktuaalseks muutunud, sest mehed tulevad peavalude tõttu kergemini arsti juurde, mitte ei vali kannataja rolli,” kirjutab professor Toomas Toomsoo Confido meditsiinikeskuse ajaveebis.

Mis eristab meeste migreeni naiste migreenist?

Üldjuhul on palju sarnast, kuid meeste migreenid erinevad veidi naiste migreenidest. Mehed on migreenihoogude ajal rohkem valgustundlikumad ja meeleolu kipub olema oluliselt halvem. Naised seevastu tunnetavad migreenide ajal erilisemalt lõhnu ja esineb enam iiveldust.

Migreeni vallandamise osas suuri erinevusi võrreldes naistega pole. Enamasti stress, pinge tööl ja kodus ning normist kõrgem vererõhk. Samuti on leitud, et migreenide all kannatavatel meestel võib olla muutusi testosteroonitasemes veres. Meeste puhul peetakse migreenide vallandamisel oluliseks ka alkoholi mõju. Alkoholi mõjul (õlu, vein) on täheldatud nii kohest ehk varast peavalu ja ka hilist peavalu. Enamikul juhtudest on põhjustajad alkoholi metaboliidid (atsetaat), mis on ka niinimetatud pohmeluspeavalu tekitajad.

Meestel esineb enam migreeni iseloomu muutumist – see algab episoodilisena, hiljem muutub krooniliseks.

Migreeni kliiniline erinevus:

  • Meestel esinevad migreeniatakid on lühema kestusega.
  • Valude intensiivsuses erinevusi ei ole.
  • Meestel esineb peaaegu kaks korda harvem migreeniatakkide kordumist kahe tunni jooksul, kuid pole erinevusi migreeniatakkide kordumises 24–48 tunni jooksul.
  • Migreeni puuet hindava skaala alusel on meestel migreenist põhjustatud puue väiksem kui naistel.
  • Mehed on migreeni tõttu voodirežiimil keskmiselt 4,5 tundi ja naised 6 tundi.

Millised on meeste migreeniravi eripärad?

Meestele määratakse vähem triptaane ehk spetsiifilisi migreeniravimeid. Samas on leitud, et migreeniravimite efektiivsus ja nende jõudmine vereringesse on meestel kehvem. Selle tõttu võib tekkida arusaamine, et kui ravimid ei toimi, pole tegemist migreeniga. Kui ravimiaine valproaat sünnitamise eas naistele ja topiramaat raseduse ajal pole lubatud, siis meestel need piirangud puuduvad.

Migreenide käsitlus meestel ei erine migreenide käsitlusest naistel. Migreenihoogude sagedus meestel on harvem ja neil esineb vähem elukvaliteedi langusest põhjustatud puuet. Meestel on suurem risk peavalude krooniliseks muutumisel võrreldes naistega, sest mehed kipuvad vähem kasutama ennetavat ravi. Meeste seas peab olema suurem teadlikkus sellest, et migreen on ajuhaigus, mis põhjustab sagedaste hoogude korral rasket puuet ja häiret igapäevases elus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.