Videotorakoskoopiline juurdepääsutee on saanud valdavaks kopsuvähi patsientide kirurgilises ravis. Alates 2006. aastast on kliinikumis võimalusel torakoskoopiliselt läbi viidud lobektoomiaid, mis on koos lümfadenektoomiaga kopsuvähi standardoperatsiooniks.
Tänu minimaalinvasiivse kirurgia jätkuvale arengule teostati 2018. aastal videotorakoskoopiliselt ka esimene mansett-lobektoomia. Aastatel 2005–2015 kasvas oluliselt kirurgiliselt ravitud kopsuvähijuhtumite osakaal kogu Eestis. Samal ajal on kopsuvähi patsientide elulemus märgatavalt tõusnud, mille üheks põhjuseks ongi kirurgilise ravi rakendamine.
Aastal 2020 viidi Eestis läbi 239 kopsuvähi operatsiooni, millest 170 olid (bi)lobektoomiad ning 16 lobektoomiatest olid mansett-lobektoomiad. 225 juhul oli tegemist R0-resektsiooniga. Videotorakoskoopilist kirurgiat kaalutakse kõigi kopsuvähi patsientide ravimeetodina ning seda kasutatakse regulaarselt I ja II staadiumi kopsuvähi raviks.
Torakaalkirurgide teadustöös on hetkel põhifookuses kopsuvähi sõeluuringu käivitamise teostatavus.
Mis on videotorakoskoopiline operatsioon?
Videotorakoskoopiline operatsioon ehk VATS operatsioon teostatakse üldnarkoosis. Operatsiooni läbiviimiseks tehakse kaks või kolm pisikest lõiget rindkerele, mille kaudu viiakse rindkereõõnde kaamera ning vajalikud instrumendid. Videotorakoskoopiliselt on võimalik teostada väga erinevaid operatsioone nii diagnoosi saamise kui ka ravi eesmärgil. Pärast operatsiooni jäetakse vajadusel rindkereõõnde dreen.