Higilööve, fototoksiline reaktsioon või päikeseallergia – kuidas teha vahet?

Nahaärrituse või -reaktsiooni korral tasub sobiva ravi määramiseks kindlasti arstile nahaprobleemi näidata.Foto: Depositphotos

Rubriiki toetab

Suvisel ajal, kui nahk puutub kokku päikesevalguse ja palavusega, võib tekkida nahale erinevat tüüpi lööbeid. Confido Digikliiniku arsti dr Karina Ivanova sõnul võib põhjuseks olla näiteks palavusest tingitud higilööve, fotosensitiivsusest põhjustatud fototoksiline reaktsioon või päikeseallergia. Kuidas neil vahet teha ja kuidas leevendada või ravida? 

Dr Karina Ivanova sõnul võib kuuma ja niiske ilmaga, juhul kui higinäärmed on ummistunud ning higi ei pääse naha pinnale, tekkida higilööve. „Higilööbele viitavad väikesed punased või roosad vistrikud või villid. Lööve ilmub sageli kehavoltidesse, näiteks kaenla alla, kubeme piirkonda ja kaelale või rindkerele,“ räägib arst Confido ajaveebis ja lisab, et lööve võib põhjustada ka ebamugavust, sügeleda või kipitada.

Kuidas ennetada ja leevendada higilöövet?

 • Hoia nahka jaheda ja kuivana.
 • Kanna laiu ja hingavaid riideid.
 • Väldi liigset kuumust ja niiskust.
 • Jahuta ennast (jahutav vann või dušš).
 • Sügelust aitab leevendada näiteks hüdrokortisooni kreem.

Kui aga lööve meenutab pigem ville või põletust, võib põhjus olla hoopis fototoksiline reaktsioon. „Fototoksiline reaktsioon tekib enamasti pärast osade ravimite võtmist, aga ka kokkupuutel teatud taimede või kosmeetikavahenditega, mis muudavad naha UV-kiirguse suhtes tundlikuks. Punetus, põletustunne ja villid tekivad tavaliselt mõne tunni jooksul pärast päikese käes viibimist,“ kirjeldab dr Ivanova.

Kuidas ennetada ja leevendada fototoksilist reaktsiooni?

 • Väldi päikesevalgust ja kanna kaitsvat riietust.
 • Väldi fotosensibiliseerivaid aineid, vajadusel pea nõu arstiga.
 • Kasuta laia spektriga ja tugeva kaitsefaktoriga (SPF 30 või tugevam) päikesekaitsekreemi.
 • Kasuta rahustavaid ja jahutavaid kreeme, näiteks aloe verat, põletusjärgset geeli.
 • Põletuse korral võib kasutada põletusvastaseid kreeme või võtta põletikuvastaseid ravimeid.

Sarnaselt fototoksilisele reaktsioonile võib päikese käes viibimine vallandada ka allergia. Arsti sõnul ei ole päikeseallergia (polümorfne valguslööve, PMLE) täpne põhjus teada, kuid tegemist on immuunsüsteemi reaktsiooniga päikesevalgusele, kus nahale tekivad sügelevad ja punetavad nahalööbed, villid või kublad. „Reaktsioon ilmneb mõne tunni või päeva jooksul pärast päikese käes viibimist. Lööve tekib tavaliselt kohtades, mis on päikese käes, nagu käed, kael, nägu,“ kirjeldab arst ja lisab, et sümptomid võivad korduda igal kevadel või suvel.

Kuidas ennetada ja leevendada päikeseallergiat?

 • Väldi päikese käes viibimist, eriti päeva kõige intensiivsemal ajal.
 • Kasuta laia spektriga ja tugeva kaitsefaktoriga (SFP 30 või tugevam) päikesekaitsekreemi.
 • Kanna kaitseriietust ja mütsi.
 • Sügeluse leevendamiseks võib kasutada antihistamiinikume.
 • Raskematel juhtudel võib arst välja kirjutada kortikosteroide.

Dr Ivanova soovitab nahaärrituse või -reaktsiooni korral sobiva ravi määramiseks kindlasti arstile nahaprobleemi näidata, eriti kui lööbe põhjus pole teada või kui tavalised leevendusmeetmed ei aita. Sõltuvalt tervisemure raskusastmest saab arst anda koduseid ravisoovitusi, suunata patsiendi analüüsidele, uuringutele või väljastada ravimiretsepti või töövõimetuslehe.

„Lihtne soovitus on, et kui sümptomid ei parane iseenesest 3–5 päeva jooksul, sümptomid korduvad või halvenevad, on tark pöörduda arsti poole. Samuti siis, kui kahtlustad, et reaktsioon on seotud ravimitega või kui lööve on väga valulik, levib või kaasneb palavik,“ rõhutab dr Ivanova.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.