Iluteenindajad kasutavad ebaseaduslikult paikse tuimestuse ravimeid – millised terviseohud sellega kaasnevad?

Iluteenindajatel on keelatud kasutada lokaalanesteesia ravimeid.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Terviseamet on iluteenuste terviseohutuse hindamistel täheldanud, et tätoveerimis- ja püsimeigiteenuse osutajad kasutavad teenuse osutamisel lokaalanesteesia ravimeid, mille määramine ja manustamine kliendile ei kuulu iluteenindaja pädevusse ning on ilusalongiteenuse osutamisel keelatud.

Kontrollide käigus on tuvastatud vähemalt nelja ravimi kasutamist. Eye Anesthetic Cream (toimeained lidokaiin, prilokaiin, bensokaiin), Deep Numb Cream (toimeaine lidokaiin) ja Sustaine Blue Gel Anesthetic (toimeained lidokaiin, tetrakaiin, epinefriin) kuuluvad kõik ravimite hulka. Nimetatud ravimeid kasutatakse meditsiinis tuimestuse ja valuvaigistamise eesmärgil enne valulikke protseduure.

Püsimeigi tegemisel kasutatav tuimestusaine kuulub ravimite hulka.Foto: Terviseamet

Ettevõtte Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited toote Dettol Liquid Antiseptic Chloroxylenol 4.8% w/v (toimeaine kloroksülenool) puhul ei ole küll tegemist tuimestava ainega, vaid haavade puhastusvahendiga. Toode kuulub samuti ravimite hulka, mida iluteenindaja kasutada ei tohi.

Anesteetikum on ravim, mis blokeerib pöörduvalt närviimpulssi ülekannet ja pidurdab valu tajumist. Ravimid võivad oskamatul kasutamisel kujutada tõsist ohtu inimese elule või tervisele. Seega on oluline, et inimesele vajalikke ravimeid määrab vastava väljaõppega isik, kes vastutab selle eest, et ravim oleks inimesele sobiv ega tekitaks ohtu tema elule ega tervisele. Iluteenuse pakkuja peab arvestama, et ravimi manustamise vajadust hindab vaid tervishoiutöötaja.

Mitte ükski eelnimetatud ravimit Eestis müügiloaga ametlikult ei turustata, see tähendab, et nende kasutamine teisele inimesele iluteenust osutades on ebaseaduslik.

Millised kõrvaltoimed võivad esineda paikse tuimestuse kasutamisel?

Paiksete anesteesiaravimite kõrvaltoimete spekter on lai ja sõltub kasutatavast preparaadist, tuimestatavast kehapiirkonnast ja organismi eripäradest. Allergiliste reaktsioonide raskusaste võib ulatuda kergest (vilistav hingamine, lööve) kuni eluohtliku anafülaktilise reaktsioonini.

Ühtlasi peab arvestama, et tuimestav ravim võib reageerida teiste tarvitatavate ravimitega, sealhulgas retsepti- ja käsimüügiravimitega, aga ka toidulisanditega.

Võimalike kõrvaltoimete hulka kuuluvad samuti iiveldus, pearinglus, oksendamine, kõhukinnisus, peavalu, sügelemine, aneemia, palavik, düsuuria (valulik urineerimine), kõhuvalu, ebaregulaarne südamerütm, unetus.

Üleannustamise sümptomid avalduvad tavaliselt esmalt kesknärvisüsteemi kaudu: metallimaitse, kuulmismuutused, ähmane nägemine, krambid. Seejärel ilmnevad kardiovaskulaarsed mõjud: hüpotensioon, südame kontraktiilsuse vähenemine, rütmihäired, täielik südameblokaad, kardiovaskulaarne kollaps.

Riske aitab minimeerida ravimite nõuetekohane käsitlus, manustamistehnika ja manustatav doos ning teadmised võimalike kõrvaltoimete kohta.

Ravimiseaduse kohaselt peab ravimi Eestis müümiseks ja muul viisil kasutusse andmiseks olema ravimil Eestis kehtiv müügiluba või ravimiameti poolt väljastatud ühekordne sisseveo- ja kasutamisluba. Ravimeid võivad käidelda üksnes vastava ravimite käitlemise tegevusloa omajad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.