Kardioloogi 10 tervisesoovitust suveks: praegu on tervislike harjumuste kujundamiseks eriti hea aeg

Kardioloog dr Henri Kaljumäe.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Rubriiki toetab

Kuigi tervise eest tuleks hoolitseda aastaringselt, on suvi tervislike harjumuste kujundamiseks eriti hea aeg. Rohkem tegevusi õues, rikkalik värske toidu valik ja puhkusest tingitud lõõgastunud olek  aitavad kergema vaevaga kahjulikest harjumustest loobuda.

Ida-Tallinna Keskhaigla kardioloog dr Henri Kaljumäe rõhutab, et praegu on ideaalne aeg olla kehaliselt aktiivsem ning tarbida rohkelt värsket kodumaist toitu põllult ja aiast.

“Puhkuse ajal on inimesed sageli õhtuti kauem üleval, kuid siis tuleks jälgida, et uneaeg saaks siiski täis ning et ei tekiks unevõlga, mis sageli on kehva enesetunde põhjuseks,” sõnas kardioloog. „Samal ajal tasub tähelepanelik olla selliste lõõgastavate harjumustega nagu alkohol, igapäevane rasvase liha tarbimine ja suitsetamine. Siin on oluline olla mõõdukas.”

Dr Kaljumäe 10 tervisesoovitust, kuidas oma südant puhkuse ajal hoida

1. Joo piisavalt vett. Kuuma ilmaga võib keha kaotada tavalisest rohkem vedelikku, seega joo piisavalt vett, et vältida kehas vedelikupuudust.

2. Ole alkoholiga mõõdukas. Suvise puhkusega käib sageli kaasas alkohol, kuid tarbi seda mõõdukalt. Tasub ka meeles pidada, et täiesti ohutut alkoholi kogust ei ole olemas.

3. Toitu tervislikult. Rikasta oma toidulauda tervisliku toiduga, mis sisaldab palju vitamiine ja mineraalaineid. Eelista värskeid hooajalisi puu- ja köögivilju, mida pakub Eestimaa suvi.

4. Grilli tervislikult. Kõik me teame, et grill ja suvi käivad käsikäes, ent sellegipoolest – muuda oma grillivalik mitmekesiseks. Rasvase sealiha asemel võid aeg-ajalt grillida ka mereande või linnuliha.

5. Ole kehaliselt aktiivne. Suvised pikad ja valged päevad on suurepärane aeg õues liikumiseks. Eelista sportimiseks hommikuid ja õhtuid ning väldi sportimist kuumalainete ja suure kuumuse ajal.

6. Kaitse end päikese eest. Selgete ja päikeseliste ilmadega kasuta päikesekaitsekreemi, kanna mütsi ja päikeseprille mitte ainult rannas, vaid ka mujal väljas viibides, et kaitsta nahka kahjuliku UV-kiirguse eest.

7. Puhka ja maga piisavalt. Kuigi suvepäevad on pikad, ei tasu unustada, et keha vajab taastumiseks vähemalt 7 tundi und.

8. Ettevaatust terviseprobleemide korral! Inimesed, kes põevad südame- ja veresoonkonnahaigusi, peaksid kuuma ilmaga ettevaatlikud olema, jälgida tuleks oma vererõhku ning südamepuudulikkuse korral ka enesetunnet ning seda, et kehakaalu ei lisanduks.

9. Vabane pahedest. Suvel võib olla kergem loobuda kahjulikest harjumustest nagu suitsetamine. Leia endale mõni lemmiktegevus või ajaveetmise viis ja püüa seeläbi pahedest loobuda. 

10. Kuula oma keha. Kuumadel päevadel väldi füüsilist pingutust keskpäeva ajal, mil päike on kõige tugevam. Leia varjulisi kohti ja jahuta end ujumise või jaheda dušiga. Kui tunned halvasti, küsi nõu perearsti infotelefonilt 1220 või oma perearstilt, erakorralise abi saamiseks helista hädaabi numbrile 112.

Neid soovitusi järgides saab nautida suve tervislikult.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.